Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Žetale: Občina zaradi države v likvidnostnih težavah


Mojca Vtič
8. 10. 2020, 05.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V Žetalah končujejo modernizacijo občinskih cest v tem letu. In čeprav so prejeli sklep države o dodelitvi sredstev v skladu z zakonom o financiranju občin, na transakcijski račun še niso prejeli niti evra.

1601906402_mv-seja_zetale_oktober.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Občine so morale do konca februarja pripraviti seznam projektov, ki jih nameravajo financirati iz sredstev, ki jim pripadajo po zakonu o financiranju občin. V Žetalah so pripravili dvoletni program in vsa sredstva, povratna in nepovratna, ki jih lahko pridobijo na podlagi zakona, usmerili v modernizacijo devetih cestnih odsekov. Skupna vrednost projekta se je ustavila pri dobrih 400.000 evrih, od tega se je občina nadejala okrog 272.000 evrov nepovratnega denarja in 136.000 evrov, ki jih bo morala državi vrniti. Tako so pripravili razpis, izbrali izvajalca, začeli dela, ki so praktično že pri koncu, vmes plačali že dva računa, toda na transakcijski račun občine ni prispel še niti en evro iz državne blagajne. »Gre za mačehovski odnos države do občine,« je opozoril svetnik Matjaž Kopše.

Da nepravočasna realizacija plačil najbolj prizadene manjše občine z nižjim faktorjem razvitosti, pa je opozoril župan Anton Butolen. »Za nas so ta sredstva izrednega pomena in nepravočasnost izplačil je od nas terjala najem likvidnostnega kredita. Namreč če izvajalca ne plačamo na rok, potem so zamudne obresti večje od kredita.« Ob tem je župan ponovno izpostavil neupoštevanje zakona o financiranju občin. V zakonu je namreč jasno napisano, da so občine upravičene do šestih odstotkov skupne primerne porabe občin za investicije v lokalno javno infrastrukturo. Različne vlade so si in si zakon razlagajo po svoje. Tako še vedno velja, da so občine upravičene le do štirih odstotkov nepovratnega denarja, dva odstotka pripadajočega zneska pa morajo vrniti v desetih letih po ničodstotni obrestni meri. »Ta dva odstotka sta za našo občino obremenjujoča, saj se bo zgodilo, da zaradi zadolženosti občine tudi teh dveh odstotkov ne bomo zmožni več vračati. Sem pa nekje zasledil, da naj bi se prihodnje leto vendarle začelo upoštevati zakonodajo.«

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.