© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Vladimir Bahč: ''Na krizo smo bili pripravljeni.''; Colarič o Krkini delnici


lokalno
13. 10. 2008, 00.00
Posodobljeno
12:17
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

tpv.jpg
Arhiv Lokalno.si
Upravna stavba TPV-ja
bahc_vladimir.jpg
Vladimir Bahč: Ljudje se bodo vedno vozili, morda le z manjšimi avtomobili.

''Ni se zgodilo čez noč, marsikdo si tudi ni hotel priznati, vendar kriza in recesija nista prišli nepričakovano. In TPV je tista veja proizvodnje, ki s svojimi izdelki hitro navduši ljudi, če pa pride do krize, pa vsak zase razmišlja, da bo avtomobil vozil leto ali dve dlje, kot bi ga sicer. Zdajšnje razmere niso padle izpod neba in morali smo biti pripravljeni in kdor je bil, bo imel manjše težave.'' Tako je trenutne razmere na svetovnih trgih za Lokalno.si opisuje predsednik uprave in generalni direktor novomeškega TPV-ja Vladimir Bahč.

Povedal je, da so v preteklosti gradili na novih inovativnih rešitvah, ki so danes dobra popotnica, da se v takšnih časih lažje preživi. Proizvodnja v TPV je precej vezana na Revoz. Ko je TPV izšel iz Revoza, je bil kar 98-odstotno vezan na Revoz, vendar je v obdobju dvajsetih let TPV iskal in našel še druge kupce, kar se danes obrestuje.

Glede zaposlovanja oziroma odpuščanja je Vladimir Bahč povedal, da je pred leti v matičnem bazenu primanjkovalo delavcev, tako da so jih morali pripeljati od drugod (pogodbene zaposlitve) in zdaj z njimi lahko uravnavajo to vprašanja. Vsi tisti, ki so zaposleni za nedoločen čas, pa so za zdaj lahko povsem brez skrbi: ''Se pa moramo zavedati, vsi, ki živimo v današnjem svetu, da bo ta kriza imela vpliv na ljudi, vendar pa sem prepričan, da vsi naenkrat ne bodo zašli v nek kolaps, če pa kdo le pride in če smo povezani z njim, bomo pač morali deliti njegovo usodo. In še nekaj je pomembno: naši kupci naročajo na kratke roke in v takšnih razmerah je vse mogoče in na to je treba misliti in biti pripravljen. Vedno se je treba prilagajati in če si pripravljen na takšno prilagajanje, potem je vse lažje.'' 

Vladimir Bahč je povedal tudi, da so pridobili nekaj novih razvojnih poslov, ki nadomeščajo izgubljene. Tako se pridobi določeno ravnovesje. Najpomembnejše po njegovih besedah pa je to, da so vse, kar se dogaja, predvideli in se v največji možni meri na to pripravili. Sreča za TPV pa je tudi to, da proizvaja predvsem za majhne avtomobile, ki so najbolj odporni na težke razmere, kakršne so: ''Ljudje se bodo vedno vozili, vprašanje pa je, ali se bodo vozili z velikimi ali z majhnimi avtomobili.''

Ob koncu je predsednik uprave in generalni direktor TPV povedal, da za letos ni bojazni, da ne bi dosegli zastavljenih načrtov. Zlasti prva polovica leta je bila izjemno dobra, v drugem polletju pa so rezultati nekoliko slabši, bili so dopusti, znano je, da decembra nikoli ni bilo kaj prida posla, izjemno hitro se draži energija, črna metalurgija in še kaj, vendar bodo rezultati, vsaj letos, vendarle zadovoljivi. ''Za naprej pa tudi lahko rečem, da se bomo trudili po najboljših močeh in storili vse, kar je v naši moči, da bi vsi, ki sestavljamo TPV, čim lažje prebrodili krizo, pred katero, si ne smemo zatiskati oči, kar pa nekateri žal počno.''

STA pa danes povzema intervju Krkinega prvega moža za časnik Reporter.

Novomeška farmacevtska družba Krka ima v razmerah svetovne finančne krize po besedah predsednika uprave družbe Jožeta Colariča srečo, da je finančno izredno močna in zato je v primerjavi s konkurenco njena neto zadolženost zelo majhna. Poslovnih razlogov za upadanje vrednosti delnice ni, je pojasnil v pogovoru tednik.

Glavna kriza se pričakuje v drugem in tretjem četrtletju prihodnjega leta, Krkina delnica pa bo po ocenah analitikov in investicijskih bančnikov, kot navaja Colarič, med zanimivejšimi. "Sama Krka zaradi finančne krize nima posledic, jih ima pa tečaj Krkine delnice, ki ne kaže, kako poslujemo," je dejal Colarič.

Prepričan je, da se bo krivulja obrnila navzgor. "Za dežjem vedno posije sonce," je pojasnil. Razloge vidi v razpršenosti trgov Krke, ki svoje izdelke prodaja v 70 državah sveta, največ pa na trgih od Vladivostoka do Lizbone. Krka je iz vsake krize izšla močnejša zaradi svoje prilagodljivosti. "Če en trg malo zaostane, to nadomestimo na drugem," je dejal.

Skupina Krka po Colaričevih besedah ne bo spreminjala letošnjih načrtov, ki predvidevajo 950 milijonov evrov prihodka in 160 milijonov evrov dobička. Prihodnje leto pa bomo, tako kot vsi gospodarstveniki, tudi mi pazljivi pri načrtovanju, je dejal Colarič in dodal, da "Krka ni oaza sredi puščave".

Glavni trg je Rusija, močni so na trgih srednje in vzhodne Evrope, na trgih zahodne Evrope pa družba s skoraj 7500 zaposlenimi ustvari četrtino prodaje. Colarič priznava, da je kriza manj ugodna za originatorje, boljše priložnosti imajo generiki, med katere sodi Krka.

Kot še dodaja, je ključno vlaganje v razvoj, kar je Krka zaradi visokih dobičkov zagotavljala iz lastnih sredstev in ne s posojili. Letos za investicije - širitev proizvodnih in razvojnih zmogljivosti ter marketinško-prodajne mreže - namenjajo 160 milijonov evrov. "V kriznih časih je zelo pomembno, da lahko sam narediš vse od A do Ž," je prepričan Colarič.

Vrednost Krkine delnice se je od začetka leta znižala za skoraj 44 odstotkov. Potrebna je potrpežljivost, meni prvi mož družbe. "Zdaj ni čas za kakršnokoli reakcijo, edina pametna poteza v naslednjih tednih bi bili nakupi Krkinih delnic," je dejal. Kot je še pojasnil, je Krka zadnji dve leti "najbolj zaželena nevesta v tem delu sveta na področju generično-farmacevtske industrije".

bahc_kriza.mp3

Pogovor z Vladimirjem Bahčem


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.