Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Uprava Novolesa vložila predlog prisilne poravnave


dolenjski-list
J. A.
4. 3. 2011, 11.50
Posodobljeno
09. 04. 2011 · 12:10
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

454_novoles_uprava_4.jpg
Novoles
Sergej Murgelj in Robert Štumpf. (Foto: Novoles)

##IMAGE-3476978##

Uprava podjetja Novoles je danes s soglasjem nadzornega sveta vložila predlog prisilne poravnave na okrožno sodišče v Novem mestu. "Spekter težav je zelo širok, zato je zdaj potrebno nastopiti odprto in konstruktivno," je vložitev predloga komentiral predsednik uprave Novolesa Sergej Murgelj in dodal, da je aktualni sanacijski korak tretji v zgodovini Novolesa. Samo v zadnjih letih je namreč dolenjska družba zabeležila 23 milijonov evrov negativnega čistega poslovnega izida, na katerega je v zadnjem času bistveno vplivala tudi globalna ekonomska kriza. Če k temu prištejemo še sredstva državnih pomoči, je tako družba Novoles v osmih letih porabila več kot 30 milijonov evrov, so sporočili iz podjetja.

"Finančnih obveznosti glede na stanje Novolesa ni več mogoče servisirati. Vse to je vzrok, da je uprava družbe posegla po skrajnem sanacijskem ukrepu, ki je še na razpolago," je še povedal Murgelj in razložil, da je Novoles posledično danes tehnološko precej zastarela družba, ki pa še vedno omogoča proizvodnjo. Uprava ocenjuje, da je poslovno leto 2010 eno najslabših v zgodovini Novolesa, saj je ob 20 milijonih evrov prihodkov ustvaril več kot 8 milijonov evrov izgub.

"Trenutnemu stanju smo prilagodili proizvodne in poslovne procese, z zmernimi vlaganji in primerno investicijsko politiko pa je mogoče bistveno povečati produktivnost in dvigniti profitabilnost. Vendar so vsi ti ukrepi pogojeni s časom, denarjem in ustreznimi partnerji. Podjetje potrebuje nov vir za tehnološko posodobitev, saj proizvajamo kakovostne in tržno zanimive izdelke, vendar zaradi zastarele tehnologije na zahtevnih trgih nismo konkurenčni."

Uprava je prepričana, da se je treba tudi pri stroških dela obnašati racionalno in iskati primerne ekonomske učinke na zaposlenim prijazen način. Zato je 268 zaposlenih ta teden nastopilo kolektivni dopust, v katerem so za optimizacijo proizvodnje izkoristili proste dneve iz lanskega koledarskega obdobja. Tako so na neposrednem nivoju zabeležili takojšen pozitiven ekonomski učinek na stroškovni strani, po drugi pa razbremenili dotrajano infrastrukturo in realizirali najnujnejša popravila.

"Večjega manevrskega prostora za ustvarjanje denarnega toka za organizacijo proizvodnje pa ni več. Sanacija Novolesa z instrumentom prisilne poravnave je edini način. Podjetje se mora osvoboditi bremen preteklosti in nadaljevati na zdravih temeljih," je dodatno razložil Robert Štumpf, član uprave, saj je nepotrebno poslovno premoženje, kot so na primer počitniške zmogljivosti ali za poslovanje nenujne nepremičnine, že odprodane, del teh pa zaradi nepremičninske krize ni tržno zanimiv. Enako stanje je tudi na področju zalog in terjatev.

Načrt poslovne sanacije predvideva poravnavo terjatev navadnih upnikov v roku petih let v višini 50 odstotkov, medtem ko se zavarovanim - ločitvenim upnikom, predlaga, da 40 odstotkov vrednosti svojih terjatev konvertirajo v kapital družbe, preostalih 60 odstotkov vrednosti terjatve pa dobijo poplačanih v štirih letih (24 odstotkov) oziroma v desetih letih (36 odstotkov). Na ta način bi upniki pridobili perspektivno možnost poplačila terjatev, saj bo Novoles po sanaciji hitreje okreval in pridobival na vrednosti, so še sporočili iz Novolesa.

Celotno sporočilo za javnost objavljamo v priponki.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.