Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Udeležba zaposlenih pri dobičku med prostovoljno odločitvijo in obvezo


dolenjski-list
STA
20. 9. 2011, 17.40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

denar.jpg
M. M., arhiv DL
Sindikati predlagajo uzakonitev delitve dobička. (Foto: M. M., arhiv DL)

##IMAGE-3450539##

Pri udeležbi zaposlenih pri dobičku je Slovenija na začetku urejanja tega vprašanja, mnenja, kako ga zakonsko urediti, pa se še vedno delijo, so menili na današnjem posvetu Združenja delodajalcev Slovenije v Novem mestu. Glede te se delodajalci zavzemajo za prostovoljno odločitev, sindikati pa predlagajo uzakonitev obvezne delitve dobička.

Po zakonu o udeležbi delavcev pri dobičku, ki velja od leta 2008, novega zakonskega predloga pa DZ lani ni izglasoval, je bilo v Sloveniji v začetku meseca prijavljenih 30 pogodb. Po podatkih, ki jih je dalje navedel izvršni sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Marjan Urbanč, pa je v poslovnem letu 2008 le deset slovenskih družb delilo dobiček z zaposlenimi.

Pri omenjeni delitvi je sodelovalo 0,29 odstotka vseh zaposlenih v gospodarstvu, mednje pa so razdelili 0,18 promila dobička, ustvarjenega v letu 2008, medtem ko je bil zaradi krize v letu 2009 rezultat še slabši, je dodal.

Sindikati imajo na zdajšnjo zakonsko ureditev več pripomb, med katerimi je Urbanč poudaril nerazumno dolg rok za uveljavitev olajšav ter premalo spodbud za delniške sheme in povečevanje notranjega delničarstva. Predvsem je opozoril, da sedanji zakon ne predvideva obvezne delitve, ki naj bi bila po njihovem mnenju razdeljena na tretjino lastnikom in enaka deleža zaposlenim ter razvoju.

Kot je povedal generalni sekretar združenja delodajalcev Jože Smole, je Slovenija del EU in zato je prav, da sledi evropskim rešitvam, ki so enotne, da je delitev dobička prostovoljna. V Franciji uzakonjena obvezna delitev pa velja le za večje družbe, katerih solastnica je država, je pojasnil.

Združenje delodajalcev Slovenije se zavzema za iskanje modela za možnost, da lastniki in zaposleni skupaj najdejo oblike, ki jim najbolj odgovarjajo glede na obliko organizacije družbe in lastne želje. Novi zakonski predlog bi moral upoštevati to skupno iskanje, njegova zasnova in sprejetje pa bosta stvar nove vlade in ministrstva za gospodarstvo, je povzel Smole.

Po besedah predsednika združenja delodajalcev Milana Lukića je sedanja zakonska osnova še nedodelana, socialni partnerji pa ne razumejo osnovnega namena udeležbe pri delitvi. Ta mora biti "motivacijski faktor", v katerem mora biti glavni zmagovalec delavec, lastniki in država pa ob tem ne smejo imeti občutka, da veliko izgubljajo.

Ker so za 20-odstotno udeležbo pri dobičku predvidene olajšave, ki z vidika države pomenijo vsega skupaj štiri odstotke, nenazadnje veliko ne bodo izgubili, hkrati pa lahko v podjetjih, ki se bodo odločila zanjo, zaradi višje motiviranosti zaposlenih pričakujejo vsaj 20 odstotkov višji dobiček, je še dejal Lukić.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.