Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Studio D: Papež poudarja, da pri prodaji skrivalnic ni


dolenjski-list
Barbara Barbič
3. 6. 2011, 14.00
Posodobljeno
04. 06. 2011 · 08:11
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

sd_papez__1.jpg
M. K.
Jože Papež danes dopoldne med intervjujem na Studiu D. (Foto: M. K.)
sd_papez_2.jpg
M. K.

V Novem mestu še vedno odmeva prodaja Termotehnike avstrijskemu kupcu. Donedavnega lastnik Jože Papež je v pogovoru za Studio D povedal, da je odločitev o prodaji rasla nekaj let in da podjetje pušča v odgovornih rokah; prepričan je, da bojazni za delavce ni. Seveda je bilo govora tudi o finančni plati zgodbe.

"Z idejo prodaje se ukvarjam že nekaj let. Pravega kupca ni enostavno najti, predvsem, če je želja, da se tradicija nadaljuje in da tudi vsi zaposleni ohranijo delovna mesta," pojasnjuje Jože Papež. Na vprašanje, če je v prodaji vključeno kakšno varovalo za delavce, Papež odgovarja, da je že od začetka sledil želji, da vsi zaposleni tudi po lastniški menjavi ostanejo v podjetju. "Takšna je tudi želja novega lastnika, saj vedo, da je ekipa dobra, izkušena in uigrana." Na morebitne pomisleke odgovarja, da je prepričan, da bo za zaposlene samo boljše, da bo socialna varnost zgolj še večja. "Gre za družinsko podjetje z izkušnjami, s tradicijo, staro je 206 let." Novi lastnik se je po prodaji, ki se je zgodila v ponedeljek, na zboru delavcev že predstavil.

"Nobenih skrivalnic ni, nič ni narobe"

Prodaja je sprožila vrsto vprašanj, med drugim tudi, zakaj sploh odločitev zanjo, če je podjetje uspešno, kar je za Termotehniko veljalo tudi v času krize. Na vprašanja glede lanskega in letošnjega poslovanja Papež odgovarja, da sicer ni pozitivno, vendar da je izguba minimalna. "To ni kritično, saj smo varčevali že prej, tako da smo vse izravnali."

Na pomisleke okrog prodaje poudarja: "Nič ni narobe, razen tega, da je v Sloveniji kriza, da je manj dela, da je kupna moč slabša, da ni novih investicij, da je precej rizično delati z gradbenimi podjetji, da je riziko pri plačevanju in da se je skoraj nevarno v tem trenutku iti ta posel," poudarja Papež in dodaja, da je Termotehnika imela doslej kar srečno roko pri krmarjenju skozi krizo, ki da je ni prizadela v veliki meri. "Robe nismo dajali kar tako, skrbeli smo za plačila in uvedli določene omejitve."

Novi lastnik z dolgoletno tradicijo

Podjetje Odörfer Haustechnik GmbH iz Gradca je razširjeno po vsej Avstriji, po velikosti prodajnih programov tam zasedajo drugo mesto; širijo se tudi na Hrvaško in zdaj še v Slovenijo. "Gre za močno podjetje, ki ima kapital, tako da bo lahko tudi še ostanek krize zlahka prebolel. Težav gotovo ne bo, investiral bo lahko v večje zaloge, v izobraževanja ljudi."

Papež pravi, da je bil med interesenti tudi slovenski kupec, da so se pogajali tudi z nekim "zelo močnim nemškim podjetjem", vendar da je na koncu zmagal Odörfer. Na vprašanje glede finančne plati prodaje pa ni želi odgovoriti: "Okrog številke se ne govori, pogodba vsebuje člen, da se v nobenem primeru znesek ne razkrije."

Termotehnika je sicer v teh dneh obeležila 21-letnico delovanja, Papež sam je obeležil štiri desetletja v tej obrti. "Ne bojim se, da se ne bi znašel, da ne bi našel zaposlitve. Vedno sem se razmeroma dobro znašel, idej imam dovolj. Tudi vrata podjetja ne bom kar tako zaprl. Res je, da v njem nimam več nič, vendar na prostovoljni bazi bom z veseljem pomagal."

studio_d_joze_papez.mp3

Studio D: Pogovor z Jožetom Papežem o prodaji Termotehnike


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.