Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Slovenija: Ob 1. maju poziv k osemurnem delovniku


Mojca Zemljarič
1. 5. 2019, 06.00
Posodobljeno
07:37
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Sindikati ob letošnjem prazniku dela v ospredje postavljajo problematiko delovnega časa.

1556696250_cg_naslovnica_34_nova.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Čeprav je bil 40-urni delovnik kot splošni standard Mednarodne organizacije dela v veljavi od leta 1935, lahko še danes marsikdo o tem le sanja, so ob predstavitvi prvomajskih aktivnosti izpostavili v sindikalnih organizacijah. »Osem ur dela, osem ur počitka in osem ur, namenjenih prostemu času je za marsikaterega delavca nekaj, kar si zgolj želi,« opozarja predsednik Konfederacije sindikatov Pergam Jakob Počivavšek in dodaja: »Se pa ta problematika danes izpostavlja tudi v drugi luči, in sicer v povezavi z vprašanjem prekarnosti in drugimi oblikami dela, ki morda v Sloveniji še niso tako prisotne, v tujini pa izrazito.«

Generalni sekretar Konfederacije sindikatov javnega sektorja Bojan Hribar pravi, da praznovanje 1. maja ni namenjeno zgolj spominu na nekdanje boje delavstva in za njihove temeljne pravice, temveč je to tudi priložnost, da se opozori, da je delo vrednota. »Vrednota, ki človeku omogoča svobodo, dostojanstvo in samozavest, občutek, da je sposoben sam poskrbeti zase in za svojo družino, da ni nikomur v breme in da zmore pomagati drugim,« je sklenil.

Lani skoraj milijon delovno aktivnih

V Sloveniji je bilo lani nekaj več kot 981.000 delovno aktivnih prebivalcev, kar je 2,2 odstotka več kot predlani. Med delovno aktivnimi je bilo 85 odstotkov zaposlenih, 12 odstotkov samozaposlenih ter tri odstotke pomagajočih družinskih članov. Med zaposlenimi jih ima 84 odstotkov pogodbo za nedoločen čas, 10 odstotkov za določen čas, pet odstotkov pa jih dela na drugih pravnih podlagah. Žal pa je med delovno aktivnimi še vedno sedem odstotkov takšnih, ki živijo pod pragom tveganja revščine; dva odstotka jih prejema denarno ali materialno pomoč dobrodelnih organizacij.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.