Sindikati so se srečali na meji


Na mejnem prehodu Bregana so se danes, kot že več let pred 1. majem, srečali predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije pod vodstvom Dušana Semoliča, Zveze samostojnih sindikatov Hrvaške, ki jih je vodil Mladen Novosel, ter italijanskih sindikalnih konfederacij: Generalne konfederacije delavcev Italije (CGIL), Konfederacije italijanskih delavskih sindikatov (CISL) in Italijanske zveze delavcev (UIL), ki so jih vodili njihovi glavni tajniki za Furlanijo Julijsko krajino Franco Belci, Giovanni Fania in Giacinto Menis.
Podpisali so skupno izjavo o zaposlovanju in socialnih pravicah, v kateri izražajo globoko zaskrbljenost zaradi naglega slabšanja socialnih razmer v Sloveniji, Hrvaški, Italiji in drugih evropskih državah. Ukrepi, s katerimi oblasti v teh državah želijo odpraviti krizo, "neposredno ogrožajo pravice delavcev, življenje milijonov Evropejcev pa je zaradi tega neznosno!"

Mladen Novosel je dejal glede razmer na Hrvaškem, da preko 115 tisoč delavcev prejema samo minimalno plačo, ki znaša približno 290 evrov. Dve tretjini delavcev ima plačo, manjšo od povprečne plače, ki znaša 730 evrov. "Imamo velike probleme v zvezi s privatizacijo nekaterih podjetij, javnih podjetij, ki jih vlada zdaj želi privatizirati. Položaj delavcev na Hrvaškem leto dni pred vstopom te države v Evropsko unijo je zaskrbljujoč," je rekel.
Na zaskrbljujoče razmere v posameznih dejavnostih sta v izjavi za Dolenjski list opozorila Eduard Andrić, podpredsednik Zveze samostojnih sindikatov Hrvaške in predsednik sindikata turizma, in Ivan Kovačević, predsednik sindikata gradbeništva Hrvaške.
Dušan Semolič je ocenil današnje srečanja za zelo pomembno. "V Sloveniji vlada diktatura vulgarnih neoliberalnih idej, diktatura tistega kapitala. Za nas je pomembno sporočilo prvega maja: uporništvo delavcev, da ne pristanemo na to alternativo," je dejal.
"Upali smo, da bomo imeli povsem drugačno Evropo, kot jo imamo danes," je dejal Franco Belci. Giancinto Menis je poudaril, da bo v Italiji verjetno narasla stopnja brezposelnosti do take stopnje, ki je ta država ni imela že dolgo dolgo let. Prepričan je, da bodo s strogimi ukrepi, ko govorimo o proračunu in javnem denarju, v Italiji ne samo privarčevali in rešili denar, ampak jih bo to tudi potisnilo na kolena.
.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se