Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Se sploh še splača delati?!


Monika Horvat
5. 12. 2022, 22.18
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Država je novembra prejemnikom rednih denarnih socialnih pomoči in varstvenega dodatka nakazala energetski dodatek in prvo izmed treh izplačil draginjskega dodatka za otroke. Samo na ta račun bo na primer štiričlanska družina skupaj prejela kar dobrih 1.100 evrov. Glede na vse socialne transferje, oprostitve in subvencije se zlasti tisti, ki hodijo vsak dan na delo za minimalno plačo, sprašujejo, ali je sploh še vredno. Preverili smo, kaj se zares bolj izplača …

1670242874_mh-soc2-največja.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Da je v Sloveniji razmerje med socialnimi transferji in minimalno plačo premajhno, je že leta 2016 pritrdila Organizacija za gospodarsko ravnanje in razvoj.

Številne olajšave in oprostitve: RTV-prispevek, dopolnilno zdravstveno zavarovanje, najemnine ...

Poglejmo še primerjavo dohodkov štiričlanske družine, kjer starša delata za minimalno plačo, otroka pa hodita v vrtec ali šolo, z družino, kjer sta oba starša brezposelna. Gre sicer za hipotetičen primer, ki nam da oceno. V izračun se namreč ne upoštevajo vsi dejavniki, kot so regres, ki navadno družinam poviša prihodke, ter na drugi strani dohodkovni razred, kar posledično vpliva na še višjo ceno vrtca in nižje otroške dodatke, prav tako nismo upoštevali izredne denarne pomoči in drugo. Za lažjo primerjavo je bila predpostavka, da gre za družini brez premoženja.

Minimalna plača znaša okoli 778 evrov neto, družina je upravičena še do 169 evrov otroškega dodatka, kar pomeni, da je njihov mesečni dohodek skupno okoli 1.725 evrov.

Medtem ko družina z brezposelnima staršema prejme 951 evrov denarne pomoči in skoraj 100 evrov več otroškega dodatka (258 evrov otroškega dodatka). Njihov skupni mesečni prihodek je 1.209 evrov. Ta je sicer resda nekoliko nižji, a so prejemniki socialnih pomoči upravičeni še do cele vrste drugih oprostitev in subvencij, med drugim tudi od 10 do 20 odstotkov višje subvencije vrtca v primerjavi z družino z minimalno plačo. Slednja glede na povprečno ceno oskrbnin v vrtcu plača najmanj 85 evrov za otroka, medtem ko je brezposelna družina tega plačila lahko povsem upravičena (večina jih sicer plača 10 %, okoli 40 evrov). Obe družini imata brezplačno šolsko malico, otroci brezposelnih tudi kosilo, kar pa ne velja za večino družin z minimalno plačo. Višina cene kosila se od šole do šole razlikuje. Po javno objavljenih podatkih je povprečna cena 2,75 evra na dan, kar za enega otroka znese okoli 60 evrov na mesec (za 22 dni). Če torej potegnemo črto, družini na minimalnem dohodku ostane okoli 370 evrov več. A to nikakor ni končni znesek, saj se dodatne koristi še ne končajo. V primeru najetega neprofitnega stanovanja država brezposelnim krije do največ 85 % najemnine, prejemniki denarne pomoči so oproščeni plačila RTV-prispevka (ta znaša slabih 13 evrov), plačila prispevka za obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje (slednje je v višini okoli 35 evrov) ter nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ), na drugi strani pa so upravičeni do najvišjih državnih štipendij.

Desetčlanski družini vsak mesec 2.400 evrov, novembra pa skoraj 5.000 evrov!

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.