Poslanci potrdili ustanovitev Fakultete za informacijske študije; Grill napovedal novi dve

##IMAGE-2230334##
Državni zbor je danes s 66 glasovi za in nobenim proti sprejel akt o ustanovitvi Fakultete za informacijske študije, prve državne fakultete v Novem mestu.
Predlog odloka je, kot smo poročali, v obravnavo zboru predložila skupina poslank in poslancev (Marjetka Uhan, Franc Žnidaršič in Kristijan Janc), s prvopodpisanim poslancem Ivanom Grillom (SDS), ki je v predstavitvi med drugim danes povedal, da je Novo mesto gospodarsko središče jugovzhodnega dela Slovenije in pa seveda tudi regijsko središče bodoče Dolenjsko-belokranjske regije. Ta sodi v eno izmed razvitejših regij Slovenije, saj ima zelo velik gospodarski potencial v številnih uspešnih podjetij in pa tudi v malem gospodarstvu, ki pa se sooča z velikim pomanjkanjem visokošolsko izobraženega kadra, predvsem iz naravoslovno-tehničnega področja, pa tudi znanstveno-raziskovalnega dela, katerega potrebuje gospodarstvo.
Grill je še pojasnil, da ima regija okoli 5000 študentov, ki se v glavnem šolajo v drugih krajih in ne vračajo domov. ''Že več kot 10 let si Dolenjska oziroma Novo mesto prizadeva, da bi v tem delu Slovenije ustanovili takšne visoke šole in fakultete, ki jih potrebuje gospodarstvo in bi le-te lahko sčasoma prerasle v univerzo. Žal v preteklih mandatih tako vlada, kot politika s področja visokega šolstva se ni odzivala tem potrebam in zahtevam dolenjskih občin in gospodarstva, zato danes v Novem mestu še nimamo nobenega državnega visokošolskega zavoda,'' je rekel Grill. Predstavil je prizadevanja Mestne občine Novo mesto in URS-a za oblikovanje univerze in kampusa, ter dodal, da ustanovitev te fakultete podpira Gospodarska zbornica Dolenjske in Bele krajine, Območna obrtna zbornica Novo mesto, Društvo novomeških študentov in akademska pobuda, ki združuje preko 100 doktorjev znanosti in akademikov iz tega območja.
V imenu Odbora za visoko šolstvo, znanost in tehnološki razvoj je njegov predsednik Rudolf Moge (LDS) med drugim dejal, da se vlada zavzema za odpiranje visokošolskega prostora in ga narediti odprtega, ki bo služil predvsem študentom pa tudi potrebam lokalnih skupnosti in razvoju regij. Iz obiskov vlade po regijah, pa so se prav v dolenjsko-belokranjski regiji soočili s pomanjkanjem vrhunskih strokovnjakov, ki bi lahko reševali najzahtevnejše probleme, vezane na vedno bolj razvijajoče se gospodarstvo, kjer so informacijska znanja dnevna stalnica tako v avtomobilski industriji, farmacevtski industriji, kakor tudi tam prisotni industriji.
V razpravi so članice in člani odbora podprli prizadevanja, da se v Novem mestu odpre nova fakulteta. Nekateri pa so imeli ob tem pomisleke glede načina ustanavljanja te fakultete, ki je v nasprotju z dosedanjo prakso tako glede ustanovitve kot tudi njihovega financiranja. Postavlja se tudi vprašanje glede ocene predlagatelja, da ustanovitev te fakultete ne bo zahtevala nobenih dodatnih finančnih sredstev, Vlada pa v svojem mnenju to demantira in navaja, da bo za te namene prišlo do prerazporeditve znotraj proračuna. ''Zato odbor predlaga Državnemu zboru, da tako dopolnjen odlok sprejme s konsenzom, kot je to storil odbor. Dolenjcem hkrati s tem čestitam za njihovo prvo javno visokošolsko organizacijo!'' je zaključil Moge.
Ministrica za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Mojca Kucler Dolinar je omenila dve prednosti ustanovitve fakultete v Novem mestu: Po njenem mnenju oz. mnenju pobudnikov je cilj študijskega programa informatika v sodobni družbi izobraziti diplomante v temeljnih znanjih, ki ne bodo usposobljeni le za izvajanje strokovnih, razmeroma rutinskih opravil, ampak bodo pri njih sistematično razvijali kompetence za ukvarjanje z bolj kompleksnimi problemi, ki izhajajo iz konkretnih tehnoloških operacij, tako gospodarstva kot tudi posameznikov. Druga prednost je približevanje okolja študija študentom in s tem tudi preprečevanje bega možganov. Na ta način postaja študij tudi dostopnejši in zanimivejši širšemu krogu študentov.
V nadaljevanju seje so sledila stališča posameznih poslanskih skupin.
Marjetka Uhan (Nova Slovenija) je rekla, da regija na univerzo čaka dve desetletji in da sta se v tem času oblikovali dve univerzi na Primorskem. Ponovila je težavo pomanjkanja kakovostnih kadrov za gospodarstvo regije in težavo bega možganov ter nadaljevala: ''Z ustanovitvijo Fakultete za informacijske študije upamo, da bomo skušali zadržati vsaj nekaj kakovostnega kadra v domačem okolju ali privabiti perspektivne študente. (...) Zavedamo se, da je sprejemanje tega odloka precedenčni primer, vendar pa to ni samo želja nas poslancev, ampak nas podpirajo tudi območna združenja, lokalna skupnost in gospodarstvo. Za ta projekt se je še posebej zavzemala občina Novo mesto, ki je leta 2006 ustanovila javni zavod, Univerzitetno-raziskovalno središče, ki je imel ključno vlogo tako pri pripravi dokumentacije za akreditacijo programov kot tudi dokumentacije za infrastrukturni del.''
Nadaljeval je poslanec Janez Kramberger (SLS): ''Novo mesto je že v strategiji prostorskega razvoja Slovenije opredeljeno kot regijsko središče nacionalnega pomena. Želimo si, da to tudi ostane, zato je treba preprečiti beg možganov iz tega konca Slovenije. V regiji je več velikih in srednje velikih podjetij, ki so pomembni subjekti na gospodarskem področju. Za svoj razvoj in dvig konkurenčnosti potrebujejo kakovostne kadre in visoko razvite raziskovalne storitve. (...) Ustanovitev fakultete po našem mnenju pomeni tudi prihod različnih strokovnjakov, s čimer bi prav tako pozitivno vplivali na razvoj jugovzhodne regije.''
Vasja Klavora (DeSUS) je med drugim menil, da je ključna naloga in smisel novoustanovljene Fakultete za informacijske študije v Novem mestu in tudi drugih že obstoječih in bodočih lokalno umeščenih fakultet in visokih šol v tem, da se s tem, ko se odpirajo v posameznem regijskem središču, odpravljajo razvojna neravnovesja med posameznimi družbenimi področji in med regijami.
Zmago Jelinčič Plemeniti (SNS) je rekel: ''Dolenjci, Belokranjci, Suhokranjci bodo dobili svojo univerzitetno središče, kar je prav, pravilno in pravzaprav zadnji trenutek. Na tem delu Slovenije so se že dolgo trudili, da bi prišli do neke podobne ustanove, kjer bi lahko študirali na visoko šolskem zavodu in predlog štirih poslancev je primeren, dober in mislim, da bomo težko našli kakšnega v Državnem zboru, ki bo glasoval proti temu predlogu. (...) Zato mislim, čisto na kratko, to zadevo je treba podpreti in želim temu visoko šolskemu zavodu dobro, lepo prosperiteto in čim več uspešnih študentov in dobrih strokovnjakov.''
Barbara Žgajner Tavš (Lipa) se je z vsem povedanim strinjala, a opozorila: ''Vlada, ki si je zadala obisk posameznih regij, zbere tri, štiri poslance, podpiše odlok o ustanovitvi visokošolskega zavoda, Vlada Republike Slovenije pride v parlament, ki to podpre, seveda, ker gre za vladne poslance. Ampak, veste, spoštovane kolegice in kolegi, ta predlog zakona nima opredeljenih finančnih posledic. Predlagatelji ste v predlog odloka zapisali, da ta odlok ne bo imel finančnih posledic za proračun Republike Slovenije. Pa je ministrica za delo, družino in socialne zadeve oziroma Vlada Republike Slovenije dala mnenje, ki pravi, ne glede na finančno oceno predlagateljev, ki predvideva, da ne bo dodatnih finančnih posledic za proračun, pripominjamo, da finančne posledice bodo. Če bi opozicija vložila tak predlog odloka zakona, bi ga gospod Plevelj, ki ponavadi suflira vodstvu Državnega zbora, predsedniku Državnega zbora, zavrnil in umaknil iz parlamentarne procedure. Vendar ker gre za vladni predlog odloka, je pod to Vlado tudi to mogoče. (...) Upam in želim, da se bo Vlada Janeza Janše začela zavedati pomena znanja, pomena izobraževanja in tudi lastne ustvarjalnosti v idejah. Nenazadnje je nesprejemljivo, da si je predsednik Vlade Republike Slovenije privoščil krasti intelektualno lastnino na državnih slovesnostih. Morda bo tudi ta odlok ali pa taki odloki pripomogli, da se bo takšno ravnanje Vlade Republike Slovenije v naši državi končalo.''
Poslanec Ivan Grill je na njene besede reagiral tako, da je zatrdil, da bi tak predlog potrdili ne glede na to, kdo bi ga vložil, koalicijski ali opozicijski poslanci. ''Smo pa v Poslanski skupini Slovenske demokratske stranke veseli tudi informacij, da prihaja iz Novega mesta nova pobuda oziroma novi predlogi za akreditacijo še dveh fakultet, in sicer - fakulteta za industrijski inženiring in fakulteta za upravljanje s podeželjem. Z ustanovitvijo še dveh fakultet bodo v bodoče lahko ustvarjeni tudi pogoji, da pride v Novem mestu do ustanovitve že tako dolgo želene univerze.''
Univerzitetno-raziskovalno središče (URS) bo o novi in prvi državni fakulteti v Novem mestu spregovorilo na petkovi novinarski konferenci.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se