Peti protikoronski paket za kmete: Rastlinjaki še niso enostavni objekti
Konec septembra, še pred razglasitvijo novega vala epidemije, so na Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije govorili o potrebnih ukrepih za okrevanje kmetijstva.

Skupaj s predstavniki Zveze slovenske podeželske mladine, Sindikata kmetov Slovenije in Zadružne zveze Slovenije so bili enotni, da mora biti kmetijstvo vključeno v mehanizem za okrevanje in odpornost ter da je treba za to zagotoviti tudi dovolj sredstev. Med najbolj nujne podpore so navedli investicije v govedorejske objekte, vzpostavitev vzajemnega sklada za upravljanje s tveganji v kmetijstvu, investicije v zbirne, skladiščne, dodelovalne in distribucijske centre, socialne inovacije za revitalizacijo spečega potenciala marginalnih skupin, torej kmetov, mladih in žensk ter digitalizacijo strokovnih služb v kmetijstvu.
Največ dobrih 750 evrov na mesec
Zakon o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic covida-19, ki je prinesel že peti paket korona ukrepov, je začel veljati 24. oktobra, med njimi jih je nekaj namenjenih tudi kmetom. »Podobno kot je bilo to urejeno spomladi v prvem valu epidemije, je tudi tokrat za kmete predvidena finančna pomoč v primeru okužbe z novim koronavirusom. Njen namen je kriti strošek delovne sile, ki ga ima kmet z najemom nujno potrebne pomoči za izvedbo rednih del na kmetiji,« pojasnjuje Urška Ahlin Ganziti s pravnega sektorja KGZS. »Pomoč se dodeli za ves čas trajanja nezmožnosti za delo. Višina pomoči za en mesec znaša toliko, kolikor znašajo dejanski stroški, ki jih posamezni upravičeni kmet ima v zvezi z nadomestitvijo dela na kmetiji, vendar ne več kot 80 odstotkov minimalne plače s polnim delovnim časom. Na mesec lahko tako pomoč znaša največ 752,46 evra. Upravičenec vlogo skupaj s potrdilom o okužbi ter potrdilom o strošku dela poda na Agencijo za kmetijske trge in razvoj podeželja.«
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se