Obupani kmetje grozijo z ulico
Slovensko kmetijstvo se je znašlo v težki situaciji, v kateri cene ne pokrivajo več stroškov pridelave. Številne kmetije, zlasti živinorejske, so tako rekoč na kolenih, s polnimi hlevi živali, ki jih nimajo komu prodati, če pa že najdejo kupca, jim zanje plačajo celo manj kot v Romuniji.

Čeprav jim na načelni ravni vsi priznavajo, da skrbijo za prehransko varnost države in obdelanost podeželja, jim epidemija ni dvignila ugleda, kot bi to kdo glede na pomen samooskrbe v izrednih razmerah pričakoval, prav nasprotno, pahnila jih je na dno preživetja. Zdaj jim je dovolj, pravijo. Če ne bodo nemudoma uslišani in država ne bo prekinila z nepoštenimi praksami znotraj prehranske verige, napovedujejo državljansko neposlušnost,zgodila se bo ulica.
Ključne nepoštene prakse
»Prišlo je tako daleč, da je tako kmetom kot kmetijskim nevladnim organizacijam tega dovolj. Zaradi nevzdržnih razmer na trgu smo na vlado in slovenske trgovce naslovili skupno odprto pismo in jih pozvali, da nam zagotovijo okolje, v katerem bomo lahko funkcionirali,« razlaga Anton Medved, prvi mož kmečkega sindikata. Gre za okolje brez nepoštenih praks in v katerem bo potrošnik lahko zaupal domačim živilom, saj bo jasno ter preprosto našel in izbral živila iz slovenskih surovin.
Država naj se takoj odloči, ali še potrebuje slovenskega kmeta
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se