Novoles: Selitev končana v letu dni


''To je zadnja možnost, da Novoles obstane. Sedanja organizacija dela ne pije več vode,'' je danes povedal predsednik uprave Novolesa Rok Barbič, ko je predstavil načrtovano preoblikovanje Skupine Novoles.
Kot smo poročali, bodo vse tri organizacijske enote, ki se sedaj nahajajo še v Krškem, Brežicah in Račjem selu, preselili na enotno lokacijo v Straži, prodali bodo tudi nepremičnine na Dvoru. Barbič je pojasnil, da sedaj niso konkurenčni predvsem zato, ker delujejo na različnih lokacijah, nobena pa ni povsem samostojna, kar povzroča velike logistične stroške in daljši proizvodni čas. ''Če vam ponazorim s primerom nastanka ene mize. Masivni nalimek se pripravi v Straži, odpelje v Krško, kjer se strojno obdela, odpelje v Račje selo in tam prilepi na furmirno ploščo, vrne v Krško v lakirnico, tam dodamo noge in ostalo, zapakiramo v karton in vse vrnemo v Stražo, kjer je skladišče,'' je opisoval Barbič in dodal, da so kljub lastnemu voznemu parku za transport lani zunanjim izvajalcem plačali 120.000 evrov. Zato nameravajo vse zunanje proizvodne obrate prodati, 30 odstotkov kupnine nameniti za izplačilo dolga posameznim bankam in državi, preostalo pa vložiti v oblikovanje enotne proizvodnje v Straži. Tam bodo delo organizirali v treh linijah, kot so linija vezanih plošč ter liniji masivnih in ploskovnih izdelkov. Selitev naj bi bila končana do 15. januarja prihodnje leto.
Projekt reorganizacije so odobrile tudi banke, katerim Novoles skupaj dolguje 17 milijonov evrov, z njimi pa so dosegli tudi dogovor o reprogramiranju dolga na desetletno obdobje. ''Lani smo poslovali negativno. Samo stroški obresti odprtih kreditov so znašali 1,5 milijona evrov, celotna izguba bo znašala dva milijona, kar je podobno kot leto prej,'' je povedal predsednik uprave. Prihodki iz prodaje so znašali 34 milijonov evrov, kar je 20 odstotkov manj kot leto prej. Finančno in gospodarsko krizo so seveda čutili tudi v Straži, sprva na ameriških trgih, nato tudi evropskih.
Novoles okoli 35 odstotkov svojih proizvodov proda na domačem trgu, s 15-odstotnim deležem sledi Nemčija in po desetinske deleže prodajo še v Veliki Britaniji, ZDA in Hrvaški. Lani se je povpraševanje po produktih iz vezanega lesa zmanjšalo za 30 odstotkov, od 15 do 30 odstotkov manj naročil so imeli tudi v programu pohištva, največji padec pa pri polizdelkih za lesnopredelovalno industrijo na ploskovnih elementih (pri predalih celo 40-odstotni upad). Za letos uprava načrtuje obdržati ključne kupce in lansko raven prihodkov iz prodaje, s selitvijo in reorganizacijo pa naj bi v bodoče privarčevali tri milijone evrov letno.
''Od januarja lani do marca letos se je število zaposlenih zmanjšalo za 90, veliko je bilo upokojitev in nekaj odhodov, kar nismo nadomeščali z novimi zaposlitvami. Tudi letos se bo 35 delavcev upokojilo, že med letom pa bo potrebno realizirati še 40 odpovedi iz poslovnih razlogov, saj bomo morali zaradi manjšega povpraševanja kakšen program tudi ukiniti,'' je rekel Barbič. Novoles zaposluje 800 delavcev, družbo bo v letu dni tako zapustilo še 75 zaposlenih.
Na vprašanje Lokalno.si, kako se bo uprava odzvala na pobudo iz Brežic, da bi tamkajšnji obrat raje preselili v obrtno-poslovno cono, pa je Rok Barbič odgovoril: ''Tudi ta enota samostojno ne more preživeti na trgu, saj je premajhna. Selitev je nujna, če bi šli v tamkajšnjo obrtno cono, pa s tem ne bi pridobili nič. Projekt predstavljamo na zborih delavcev. Seveda za te ljudi to pomeni drugačno organizacijo življenja, treba se bo voziti v Stražo. Novoles bo organiziral prevoze iz Krškega, Brežic in Račjega sela.''
''Zaposleni, predvsem v Straži, ta projekt podpiramo in vanj verjamemo. Za zunanje lokacije so to bolj stresne zadeve, a mislim, da večina vseeno podpira načrte, saj je Novoles prišel tako daleč, da je to najbrž edina možnost, da obstanemo,'' je zadevo komentiral predsednik sveta delavcev in sindikata Mitja Bukovec. Ob tem je izrazil še zadovoljstvo nad načrtovano združitvijo z Gozdnim gospodarstvom (GG) Novo mesto, ki bo svojo žago s Pogancev in sedanji obrat v Straži preselil oz. na novo vzpostavil znotraj novega obrata Novolesa.
''Gozdno gospodarstvo je naš največji dobavitelj in z vstopom v naš kompleks, bodo prevzeli prerez hlodovine za naše potrebe, saj naša sedanja žaga bolj sodi v kakšen muzej kot pa v industrijsko proizvodnjo. Novoles pa bo prevzel sušenje lesa za njihove potrebe, saj so naše sušilnice sedaj le polovično izkoriščene,'' je pojasnil Barbič.
S sinergijskimi učinki se strinja tudi direktor GG Novo mesto Andrej Kastelic: ''Tudi mi želimo naše raztresene lokacije čim bolj združiti na enem mestu. Ko bomo to enkrat zagnali, pa se že vidi oziroma odpira druga dejavnost, in sicer proizvodnja toplotne in tudi električne energije.'' Barbič je dodal, da so z Elektro Ljubljana že podpisali pismo o nameri, saj načrtujejo optimalno izkoristiti lesne odpadke in proizvajati električno energijo, ne le za njihove potrebe (sedaj sami proizvedejo polovico Novolesovih potreb po električni energiji), ampak tudi za druge.
Del danes predstavljenega poslovnega načrta pa je tudi prodaja Novolesovih počitniških kapacitet. Uprava bi te prodala v celoti, svet delavcev pa se je doslej strinjal, da prodajo le polovico. ''To je premoženje, ki si ga Novoles ta moment ne more privoščiti,'' je povedal Rok Barbič, nekoliko drugače pa predsednik sveta delavcev Mitja Bukovec: ''Verjamem, da je nujno, a bo o tem soodločal svet delavcev. Zaenkrat ne kaže, da bi podprli odprodajo kompletnih objektov. Ker ti objekti firmi ne predstavljajo nobenega stroška, v upravljanju jih ima sindikat in konec koncev tudi firmi plačujemo neko manjšo najemnino, torej imajo od tega dobiček.''
Bukovec je še poudaril, da njihovi delavci, ki prejemajo okoli 450 evrov neto mesečno, polno izkoristijo te kapacitete in da si večina brez tega ne bo mogla privoščiti niti tedna dopusta. ''Naši delavci si ne morejo privoščiti toplic ali drugih morskih hotelov, to jim je dejansko edina varianta, saj imamo najnižje sindikalne cene, objekte vzdržujemo kar sami s pomočjo družin in prijateljev.'' Trenutno se prodajajo kapacitete v Červarju in Stinici, počitniške objekte imajo še v Nerezinah, Martinščici, na Pagu in v Novem gradu.
Novoles doslej delovnega časa še ni krajšal, a se tudi temu ne bodo mogli izogniti. ''Ocenjujemo, da bomo to morali storiti v naslednjem mesecu, torej od aprila dalje. Najprej v Brežicah, potem pa po ostalih družbah, skratka prehajamo na 36-urni delovnik,'' je še napovedal predsednik uprave Barbič.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Andrej Kastelic, GG Novo mesto, o povezovanju
Rok Barbič o tesnejšem sodelovanju z GG Novo mesto
Rok Barbič o upadu naročil in odpuščanju
Rok Barbič o nujnosti selitve brežiškega in drugih obratov
Mitja Bukovec o delavcih in počitniških kapacitetah