Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Novoles dela in prodaja, a še nikoli ni tako zelo visel na nitki


dolenjski-list
B. Dušič Gornik
19. 5. 2011, 06.35
Posodobljeno
20. 05. 2011 · 06:04
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

novolesova_uprava_pomanjsana.jpg
BDG
Robert Štumpf (levo) in Sergej Murgelj. (Foto: BDG)

Potem, ko smo včeraj dopoldne poročali, da so delavci v straškem Novolesu 18. ta mesec dobili plače, se je popoldne z odprtim pismom Sloveniji oglasila še uprava tega pohištvenega podjetja. Čeprav so se nakazila plač zdela spodbudna informacija, pa predsednik uprave Sergej Murgelj in član uprave Robert Štumpf sporočata, da jima kljub velikim naporom ni uspelo zagotoviti kratkoročnega obratnega kapitala na domačem trgu.

"Vloge smo naslovili na 17 poslovnih bank, šest lizing družb in na pet največjih lastnikov. Od vseh smo žal prejeli zavrnilne odgovore," sporoča uprava nič kaj razveseljivo novico.

Uprava je v zadnjem času iskala tudi strateškega partnerja oziroma finančnega vlagatelja iz lesno-predelovalne ali pa kake druge komplementarne gospodarske panoge, ki bi bil pripravljen vstopiti v proces prisilne poravnave in dokapitalizirati družbo. Računa namreč, da bi lahko prav strateški vlagatelj, ki bi Novoles rešil iz finančnega krča in težav s financiranjem tekočega poslovanja, kar bi bilo tudi ključno za uspešno prisilno poravnavo. Kot pišejo iz Novolesa, se trenutno še dogovarjajo z dvema potencialnima strateškima vlagateljema. Kako se bosta odločila, bo znano do konca meseca maja.

novoles0013_1.jpg
BDG
V straškem Novolesu zdaj delajo, zagotovili so tudi naročila, a imajo težave z njihovim izpolnjevanjeml. Kako dolgo bodo delavci tako še odhajali, predvsem pa prihajali na delo? (Foto: BDG)
Uprava poudarja, da trg Novolesu priznava, da ima dobre in tržno zanimive izdelke. Z dodatnimi tržnimi aktivnostmi v družbi zagotavljajo dovolj novih naročil, a jih težko izpolnjujejo zaradi pomanjkanja surovin, neprilagojene organizacije in zastarelih proizvodnih zmogljivosti. Tako je usoda Novolesa še naprej zelo negotova, očitno pa je zdaj odvisna od odločitve strateškega partnerja in od upnikov, predvsem bank in države.

Novoles je zdaj, kot meni uprava, sredi  tretje in zaradi trenutnih razmer najbolj odločilne faze sanacije v zadnjih desetih letih. Murgelj in Štumpf sta prepričana, da sta od 23. februarja letos, ko sta prevzela vodenje skupine, kolikor  se je dalo odpravljala vzroke za nastale razmere in vzpostavljala vzvode za rešitev in sanacijo. Takoj po nastopu funkcije sta zaradi nelikvidnosti, plačilne nesposobnosti, kratkoročno neuvnovčljivih zalog in terjatev, blokiranih transakcijskih računov in vseh drugih dejavnikov slabega poslovanja vložila predlog za prisilno poravnavo, ki ga je sodišče potrdilo 14. marca. Ob tem sta vložila tudi načrt poslovnega in finančnega prestrukturiranja sistema Novoles.

Uprava je iskala rešitve tudi v sodelovanju z državnimi in drugimi ustanovami, po pomoč se je obrnila na gospodarsko, kmetijsko in finančno ministrstvo  ter nadaljevala pogovore z domačimi in tujimi poslovnimi bankami, lizing podjetji in večjimi lastniki Novolesa. Pri sanaciji Novolesa jenaletela tudi na težave zaradi različnih tolmačenj glede pravil financiranja poslovanja v postopku prisilne poravnave, zato se je za avtentično razlago obrnila na pravosodno ministrstvo in na Banko Slovenije.

Menedžerja sta vzpostavila tudi dialog s ključnimi partnerji, sklenila socialni sporazum s sindikatom, vzpostavila tekoče dobave in stabilizirala proizvodnjo, še posebej vezanega lesa, ki je zdravo jedro tovarne. Pripravila sta reorganizacijo poslovanja in združila sorodna programa  v en profitni center, da bi lažje reševala tekoče finančne obveznosti ter zmanjšala stroške.energije, surovin in stroškov dela. "Ti so izjemno visoki in neobvladljivi, saj Novoles ob današnji profitabilnosti proizvodnje ne zmore vzdrževati 515 zaposlenih," sporoča uprava. Kar skratka pomeni, da družba nima takšnih prilivov, da bi lahko sproti plačevala obveznosti.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.