Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Neenakost v premoženju se približuje rekordu


B.K.
10. 11. 2014, 10.09
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:55
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Nova raziskava, ki sta jo pripravili Univerza v Kaliforniji in London School of Economics, prikazuje, da je neenakost v premoženju, vsaj v Združenih državah Amerike, nevarno blizu neenakosti leta 1929, tik pred začetkom velike depresije.

revščina
Arhiv časnika Novice Svet24
Kljub gospodarski rasti je stanje na področju revščine alarmantno.

Raziskava sicer primerja delež bogastva, ki ga ima najrevnejših 90 odstotkov prebivalcev in delež, ki ga ima najbogatejši del. Podatki, ki sta jih zbrala raziskovalca Emmanuel Saez in Gabriel Zucman kažejo, da najbogatejših 0,1 odstotka prebivalcev, ki je sestavljen iz 160.000 družin, drži v rokah 22 odstotkov vsega ameriškega premoženja, skoraj toliko kot najrevnejših 90 odstotkov Američanov.

neenakost graf.JPG
E. Saez & G. Zucman
Razvoj neenakosti v ZDA

V začetku osemdesetih se je z deregulacijo trga in postopno ukinitvijo delavskih pridobitev ta trend začel obračati. Trenutno najbogatejših 0,1 odstotka drži v rokah skoraj toliko bogastva kot najrevnejših 90 odstotkov Američanov.

Konec dvajsetih let prejšnjega stoletja je najbogatejših 0,1 odstotka Američanov imel v rokah kar četrtino vsega premoženja, najrevnejših 90 odstotkov pa le 16 odstotkov premoženja. Od začetka depresije do osemdesetih let prejšnjega stoletja je delež premoženja, ki ga je imel v lasti delavski razred, strmo naraščal. Predvsem zaradi pridobitev delavskih bojev, propadov bogatih družin in širšega lastništva kapitala.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.