Na trgu premalo delavcev, Štajerci množično po boljše plače v Avstrijo
V Sloveniji bo prihodnje leto primanjkovalo delavcev v kar 108 poklicih. Gospodarstvo in politika rešitev ne vidita v dvigu plač ali večji kakovosti odnosa med delodajalcem in delojemalcem, pogovarjajo se celo o uvažanju delovne sile. Na drugi strani veliko Štajercev, predsvem iz Spodnjega Podravja, dela v sosednji Avstriji.

Najbolj primanjkuje delavcev v gradbeništvu, elektroindustriji, vzgoji in izobraževanju, zdravstvu, logistiki in varnosti. Ampak kam ti ljudje odhajajo? Po drobnogled smo vzeli vzhodno Slovenijo, kjer so ljudje prisiljeni biti sami svoji mojstri, saj je praktično nemogoče priklicati vodovodarja, krovca strehe, zidarja in električarja. Vsi delajo v Avstriji, zna povedati vsak lastnik nepremičnine, ki je na mojstra čakal nekaj mesecev, nato pa se je opravil na hiši priučil sam – kot naši dedki.
Pogled na Darsovo karto prometnih obremenitev leta 2019 razkriva, da je daleč najbolj obremenjen mejni prehod v Sloveniji Šentilj, ki leži na prometnici med prestolnicama zgornje in spodnje Štajerske – Gradcem in Mariborom. Dnevno se tu v smeri Avstrije zvrsti 23.680 vozil, za malenkost manj v smeri Slovenije. V večji meri gre za osebna vozila – teh je 18.167 na dan.
»Večina delovnih migrantov se dnevno vozi na svoje delovno mesto in tudi vrača domov,« pravi Mateja Kraner iz zaposlovalne agencije Hofmann Personal s prostori v Špiljah (Spielfeldu), kot se imenuje Šentilju sosednja občina na avstrijski strani meje. Štetje osebnih vozil se precej prekriva tudi s podatki avstrijskega zavoda za zdravstveno zavarovanje – Sozialversicherung. V odgovoru so pojasnili, da je v Avstriji zaposlenih 25.319 slovenskih državljanov; od tega na avstrijskem Koroškem 4.417, na avstrijskem Štajerskem pa kar 15.203.
Kakšne so plače v Avstriji
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se