Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Lah o omejitvi katastrskega dohodka


B. B.
9. 4. 2014, 15.05
Posodobljeno
05. 05. 2014 · 12:58
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

lah_ed.jpg
M.L./arhiv DL
Zvone Lah (Foto: M.L./arhiv DL)

##IMAGE-3351770##

Poslanec SDS Zvone Lah je na novinarski konferenci v Ljubljani predstavil poglavitne rešitve, ki jih prinaša predlagana novela zakona o ugotavljanju katastrskega dohodka, ki ga je danes v zakonodajni postopek vložila Poslanska skupina SDS.

Kot so sporočili iz SDS, je Lah kot glavni namen predlaganih sprememb označil določitev pravične in sorazmerne davčne obremenitve za slovenske kmete in tako zagotoviti njihov nadaljnji obstoj.

Lah je opozoril, da je vlada kmete dejansko želela obremeniti z dvema davkoma; davkom na nepremičnine, ki ga je ustavno sodišče razveljavilo, in pa z bistveno povečanim katastrskim dohodkom.

Povečanje katastrskega dohodka je bilo sicer načrtovano že za lansko leto, a je državni zbor lani sprejel novelo zakona, s katero se je to povečanje za leto 2013 omejilo na 10 odstotkov. Novi izračuni bi se tako morali začeti uporabljati letos. Izračun za lansko leto namreč kaže na dobrih 48 milijonov evrov katastrskega dohodka, ki bi se letos, če omenjena novela zakona ne bo sprejeta, povečal na 300 milijonov evrov. To je na primeru povprečnega kmeta, ki ima 12 hektarov zemlje, pomeni povišanje plačila dohodnine iz 600 evrov na 2300 evrov. »To je nenormalno visoko,« je bil kritičen Lah.

Spomnil je tudi, da je bilo z lanskoletno novelo zakona sprejeto tudi določilo, da mora GURS vsako leto kmetom omogočiti, da se vnaprej seznanijo s svojo bodočo davčno obveznostjo in se odločijo, na kakšen način bodo ugotavljali dohodke svoje osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti v naslednjem letu, ali na podlagi pavšalne ocene dohodka, torej katastrskega dohodka, ali na podlagi vodenja knjigovodstva in ugotavljanja dohodka z upoštevanjem dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov ali dejanskih prihodkov in dejanskih odhodkov. Vendar pa GURS kmetom ni zagotovil vpogleda v te podatke, čeprav bi to moral storiti do 20. septembra 2013, je opozoril Lah.

Druga sprememba, ki jo predlagajo poslanke in poslanci SDS pa je skrajšanje obdobje, v katerem mora GURS preveriti skladnost izračunov z ravnijo tehnologij in produktivnosti kmetijske in gozdarske dejavnosti v Sloveniji iz pet let na tri leta.

"Spremembe na tem področju so namreč tako velike, da je po našem mnenju petletno obdobje predolgo. S tem dajemo tudi vladi možnost, da se na novo oblikujejo izračuni in lestvice," je dejal Lah.

Poglavitno rešitev predlagane novele Lah vidi v ureditvi prehodne rešitve za določitev katastrskega dohodka za leti 2014 in 2015 na način, da bo ta enak oziroma v isti višini, kot je bil katastrski dohodek za leto 2013. S tem se vladi daje možnost, da v omenjenem času na novo oblikuje izračune in lestvice za katastrski dohodek, ki bodo zasledovali načelo sorazmernosti preko prilagajanja novih izračunov realnim višinam dohodkov.

Kot so Spremembe zakona je potrebno sprejeti hitro, in sicer do 20. junija, je še povedal Lah.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.