© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Krka solastnica dveh kitajskih družb


lokalno
23. 6. 2008, 00.00
Posodobljeno
14:17
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

kitajska.jpg
Krka vstopa v lastništvo kitajskih podjetij.

##IMAGE-2230537##

Krka Novo mesto je danes s podpisom pogodb o dokapitalizaciji kot manjšinska lastnica vstopila v dve zasebni farmacevtsko-kemijski podjetji na Kitajskem, in sicer v Čejang Menovo Pharmaceuticals Co., Ltd., iz mesta Šangju in v Anhui Menovo Pharmaceuticals Co., Ltd., iz mesta Gvangde. Z vložkom v višini 794.000 ameriških dolarjev v vsako od podjetij je v vsakem postala lastnica 7,5-odstotnega deleža. Solastniki so tuja podjetja, ki so pred leti začela vlagati v farmacevtsko-kemijsko proizvodnjo.

Odločitev je v skladu s Krkinimi razvojnimi načrti in je povezana z dolgoročnimi potrebami po dodatnih zmogljivostih surovin za Krkino kemijsko sintezo, je povedal Jože Colarič, predsednik uprave in generalni direktor Krke.

Kot še navajajo v današnjem sporočilu za javnost, sta bili kitajski podjetji ustanovljeni pred nekaj leti, njuna skupna letna prodaja pa znaša okoli 30 milijonov dolarjev. Delujeta v posebnih industrijskih razvojnih conah v hitro razvijajočih se vzhodnih provincah Čejang in Anhui nedaleč od Šanghaja. Industrijske razvojne cone, ki jih pospešeno vzpostavljajo posebej v najrazvitejših kitajskih provincah, so zelo učinkovit način razvoja prednostnih panog industrije, kamor na Kitajskem spada tudi farmacevtsko-kemijska industrija.

Krka z obema podjetjema že od njune ustanovitve pogodbeno sodeluje na področju sinteze ključnih kemikalij in intermediatov. Ukvarjata se izključno s farmacevtsko-kemijsko proizvodnjo, prilagojeno zahtevnim standardom. Sedanja pogodbena proizvodnja temelji na Krkinem know-howu in stroškovno učinkoviti izvedbi obeh kitajskih partnerjev.

Za lastniški vstop v podjetji se je Krka odločila v skladu s svojimi razvojnimi načrti zaradi dolgoročnih potreb po dodatnih zmogljivostih surovin za Krkino kemijsko sintezo. S tem korakom si je zagotovila predvsem konkurenčno oskrbo s kakovostnimi ključnimi kemikalijami in intermediati za proizvodnjo učinkovin in farmacevtskih izdelkov v Sloveniji.

Rast prodaje ob povečani konkurenčnosti na generičnih trgih zahteva neprestano povečevanje fizičnega obsega proizvodnje, zato je obseg naložb v Krki zelo velik. Samo v letu 2008 načrtujejo, da bodo v posodobitev in širitev proizvodnih zmogljivosti vložili 160 milijonov evrov. Ob velikih naložbah, posebej v Novem mestu,  je zato pomembno zagotavljanje surovin.

Krka bo še naprej uresničevala strategijo samostojne rasti. Podlago, tako surovinsko kot proizvodno, za doseganje strateških ciljev si bo zagotavljala z organsko rastjo in s komplementarnimi višjimi oblikami sodelovanja s ključnimi partnerji, sporočajo iz podjetja.

Kitajska je v svojem dolgoročnem strateškem razvojnem načrtu namenila farmacevtsko-kemijski proizvodnji vodilno mesto. Tako je poleg zagotavljanja infrastrukture zelo podprla izobraževanje visoko kvalificiranih kadrov. Prav v provinci Čejang so v mestu Hangčov ena najboljših univerz in inštituti, ki so vodilni v izobraževanju na področju kemije.

Poleg kakovostnih kadrov ima regija tudi dobro prometno in energetsko infrastrukturo, kar postavlja lokacijo na prvo mesto med hitro rastočimi nabavnimi trgi. Bližina šanghajskega pristanišča in letališč je ključnega pomena za nemotene dobave. Eno od podjetij, katerih manjšinska lastnica je od danes tudi Krka, je le nekaj kilometrov oddaljeno od enega najdaljših mostov na svetu na avtocesti med Šanghajem in Ningbojem, ki je bil odprt pred mesecem dni kot velik dosežek in dokaz kitajske zavezanosti modernizirati državo na najvišji ravni. Zaradi vseh omenjenih konkurenčnih prednosti je zanimanje za podobna vlaganja velik, Krka pa je eno prvih generičnih farmacevtskih podjetij, ki je ta korak že naredilo.

Na vzhodu Kitajske vidijo konkurenčne prednosti v prisotnosti na kitajskem nabavnem trgu tudi vse vodilne kemijske multinacionalke in druga kemijska podjetja, ki prav tako želijo izkoristiti optimalno razmerje med kakovostjo kadra ter transportno, energetsko in ekološko infrastrukturo ob ustrezni regulativi.

Pomembna prednost Kitajske je tudi njeno članstvo v Svetovni trgovinski organizaciji (WTO). To namreč zagotavlja vzpostavitev vseh mehanizmom, nujnih za nemoteno mednarodno poslovanje. Poleg regulative je v zadnjih letih bistveno napredovala tudi državna administracija, zato so postopki, ki so nujni za nemoten izvoz, jasni, pregledni in hitri.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.