Kriza je priložnost za Krkina zdravila

##IMAGE-3310531##
Zdravstvene blagajne po svetu bodo ob aktualnih nestabilnih razmerah še bolj varčevale kot doslej, verjamejo v Krki in dodajajo, da v tem vidijo dodatno priložnost za njihova zdravila, "ki so kakovostna, varna in učinkovita, obenem pa dostopna po primerni ceni". "Kaže se možnost dodatne ekspanzije," je za Dnevnik dejal prvi mož Krke Jože Colarič.
Krka za zdaj še ne občuti te krize, sama kriza pa povzroča, da bodo oziroma že varčujejo vsi. "Tako tisti, ki kupujejo zdravila sami, na recept ali brez recepta, kot tudi zdravstvene blagajne. V tem varčevanju pa vidimo veliko priložnost, saj imamo kakovostne, varne in učinkovite izdelke po dostopni ceni, kar so tudi lastnosti generičnih farmacevtskih izdelkov," je v pogovoru za današnjo izdajo časnika Dnevnik povedal predsednik uprave novomeške farmacevtske družbe Krka.
Colarič pravi, da bodo lahko povečali tržne deleže tako v zelo razvitih državah, kot je zahodna Evropa, kjer prodajo že četrtino svojih izdelkov, kot tudi v državah srednje in vzhodne Evrope.
Na trditev, češ da je torej kriza priložnost za nove investicije, pa dodaja, da bo najbolje za podjetja, ki finančno niso zelo obremenjena oziroma zadolžena. "Naša neto zadolženost je izjemno nizka, če se primerjamo s podobnimi družbami v Evropi, ZDA in Indiji, kjer je veliko generičnih proizvajalcev," pojasnjuje Colarič in dodaja, da je temu tako tudi zaradi tega, ker v preteklosti niso imeli velikih prevzemov.
Ker so podjetja v velikih težavah, predvsem tista, ki so prevzemala, bo morda v teh spremenjenih razmerah mogoče kaj prevzeti po primerni ceni, a ne za vsak denar, meni prvi mož Krke. Glede možnosti, da postane tarča prevzemov tudi Krka, pa Colarič pravi, da je trenutno tržna kapitalizacija Krke nižja, kot je bila ob koncu lanskega leta, a so tudi finančne sposobnosti tistih, ki bi radi prevzeli Krko, nižje, kot so bile lani, tako da se v bistvu ni nič spremenilo.
"Morda se je glede prevzema Krke položaj celo izboljšal, in sicer da je manj verjetnosti za prevzem," je dodal. Sredstev je namreč manj, ker so se podjetja s tega področja tako na veliko prevzemala, da so prezadolžena. O pripravljenosti na morebiti več let trajajočo krizo pa Colarič navaja, da je danes potrebno imeti čim boljšo prodajo, na čemer Krka dela, saj ni več odvisna le od enega tržišča.
Drugi ukrep pa je s čim več novimi izdelki na tržišče in čim bolj ekonomično delati z vsemi viri. To sicer, tako Colarič, ne pomeni, da je potreben scenarij, da bi zaustavljali aktivnosti ali pa bi rekli, da zdaj ne bodo investirali, zaposlovali, razvijali.
"Nasprotno, v takih razmerah moramo vlagati še več, ker je to pravi čas, da izkoristiš priložnosti in da dobiš še dodatne tržne deleže ter prednost pred konkurenco," je dejal. Pri tem še navaja, da je Krka v zadnjih letih izredno povečala število zaposlenih - konec septembra letos so jih imeli 7545, konec prihodnjega leta jih bodo imeli 8200.
"Dobršen del zaposlujemo v tujini, a zaposlujemo tudi pri nas. Še dodatno povečujemo zaposlenost na področju raziskav in razvoja, marketinga ter prodaje, proizvodnje. Navdani smo z optimizmom, zavedamo pa se, da ne živimo v oazi, da se ne cedita le med in mleko. Zavedamo se, da je v svetu kriza in da lahko švrkne tudi nas, zato moramo biti še bolj aktivni, še hitrejši in še fleksibilnejši," pojasnjuje in dodaja, da to pomeni urno prilagajanje razmeram na trgu.
STA/ tjg
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se