Dodatek za stalnost: Prejemajo ga policisti, vojaki, dacarji in redki v gospodarstvu
Dodatki k plači so tema, ki je aktualna ves čas, tako za delavce, delodajalce, kot tudi sindikate. Trenutno so sicer v ospredju dodatki v zvezi s covid epidemijo, vendar imajo delodajalci nemalo možnosti, da svoje zaposlene pri plači nagradijo tudi z različnimi drugimi dodatki. Izplačilo dodatkov in njihova višina sta večinoma odvisna od kolektivnih pogodb posameznih dejavnosti. Univerzalni in za vse delodajalce obvezujoč dodatek je na delovno dobo. Predpisuje ga Zakon o delovnih razmerjih. Pravice delavcev do drugih dodatkov urejajo različni pravni akti.

Eden od dodatkov, ki je lahko stalen in kar lepo vpliva na višino plače in kasneje pokojnine, je dodatek za stalnost. Njegovo izplačevanje je zelo različno. Nimajo ga niti vsi delavci v javnem sektorju, še manj pa zaposleni v gospodarstvu.
Dodatek za stalnost letno znaša 12 milijonov
Po grobi oceni Ministrstva za javno upravo (MJU) dodatek za stalnost prejema okoli 17.000 zaposlenih v javnem sektorju. Na letni ravni se za njegovo izplačilo namenja okoli 12 milijonov evrov. »Prejemajo ga zaposleni v Policiji, Generalštabu Slovenske vojske, Finančni upravi, Upravi za izvrševanje kazenskih sankcij (zapori) ter Upravi za zaščito in reševanje,« so za Štajerski tednik povedali na MJU. »Gre za dodatek, ki ni materija plačnega sistema (Zakona o sistemu plač v javnem sektorju in Kolektivne pogodbe za javni sektor), temveč področnih predpisov, kot so Zakon o organiziranosti in delu Policije, Zakon o izvrševanju kazenskih sankcij, Zakon o finančni upravi, Zakon o obrambi, Zakon o gasilstvu … Kdo je upravičen do dodatka, določajo področni zakoni, konkretno, na katerih delovnih mestih so javni uslužbenci upravičeni do tega dodatka, pa je razvidno iz aktov o sistemizaciji delovnih mest konkretnega proračunskega uporabnika. Gre torej za policiste, vojake, gasilce, uradnike finančne uprave, pravosodne policiste – torej tiste, ki izvajajo posebna pooblastila in odgovornosti na podlagi področne zakonodaje.«
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se