Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Destilacija - državna pomoč le za največje vinogradnike in vinarje


Senka Dreu
21. 8. 2020, 04.51
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ker se je zaradi pandemije covida-19 trg vina pošteno zamajal, če ne že zlomil, je država vinskemu sektorju najprej ponudila možnost vsaj delnega poplačila stroškov z zeleno trgatvijo, nato pa še v Sloveniji nikdar izvajani krizno destilacijo in krizno skladiščenje vina.

1597938731_cg_vinski_sodi_2.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Vinogradniki in vinarji so se letos znašli v posebej težkem položaju, kajti lanska letina je bila bogata, letos pa se je prodaja vina zaradi splošne karantene tako rekoč ustavila. Rezultat tega je, da letnik 2019 ostaja v kleteh, v vinogradih pa že zori novo grozdje, ki mu grozi, da ne bo našlo kupca. Slovenska kmetijska politika je vinogradnikom in vinarjem za odpravo motenj na trgu z vinom zaradi pandemije poleg zelene trgatve namenila še dva izjemna ukrepa EU: krizno destilacijo vina in krizno skladiščenje vina.

80 centov za liter destiliranega vina

Ta pomoč je namenjena le večjim vinarjem, ki letno pridelajo vsaj 30.000 litrov vina.

Za podporo se lahko potegujejo tisti, ki bodo pripravljeni destilirati vsaj 25.000 litrov vina, za liter pa bodo prejeli 80 centov. Alkohol, ki bo nastal z destilacijo, mora biti uporabljen za industrijske namene, med drugim za razkužila, farmacevtske izdelke ali pridobivanje energije, je kmetijsko ministrstvo zapisalo v pogojih za pridobitev podpore. Po podatkih Agencije za kmetijske trge in razvoj podeželja je za krizno destilacijo vina prispelo 62 vlog za destilacijo 7,2 milijona litrov vina, od tega večinoma vinske kleti in zadruge.

Za podporo za najmanj polletno in največ enoletno krizno skladiščenje lanskega in predlanskega letnika pa so na Agenciji prejeli 19 vlog, med njimi pa naj bi bila samo dva štajerska vinarja. Slovenski vinarji naj bi krizno skladiščili 1,1 milijona litrov vina, in sicer slabih 857.000 litrov lanskega letnika in nekaj več kot 272.000 litrov letnika 2018. Kdor bo vino skladiščil za leto dni, bo za hektoliter prejel 10 evrov.

Do podpore z uvoženim cenenim vinom?

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.