Cene hrane in pijače višje za 20 odstotkov
Povišanja cen, kot smo mu priča letos, nismo doživeli že desetletja. V Sloveniji je inflacija od junija vztrajala nad desetimi odstotki na letni ravni, julija in avgusta je bila z 11 odstotki najvišja od pomladi 1996.

Letno naraščanje cen v Sloveniji, merjeno s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjave v EU, je bilo novembra 10,8-odstotno, kar je 0,5 odstotne točke več kot oktobra. Mesečno naraščanje cen je bilo 1,1-odstotno, potem ko je bilo v predhodnem mesecu 0,8-odstotno.
Za ponovno rast inflacije se lahko zahvalimo predvsem povišanju cen hrane, pijače in energentov. Hrana in brezalkoholne pijače so se podražile za skoraj 20 odstotkov.
Stanovanja, voda, električna energija, plin in druga goriva pa za 18,4 odstotka na letni ravni. Skrb vzbujajoče je, ker so najvišje podražitve v kategorijah, ki so nujne za preživetje in se jim nihče ne more odpovedati, zaradi česar so na udaru predvsem socialno najšibkejši sloji družbe.
Po podatkih urada za statistiko so višje cene hrane in brezalkoholnih pijač k letni inflaciji prispevale 3,1 odstotne točke. Podražitev goriv in energije je dosegla 19,1 odstotka stanovanjska in gospodinjska oprema se je podražila za 12 odstotkov, cene v restavracijah in hotelih pa za 9,8 odstotka). Mesečno inflacijo so najbolj zvišali dražji naftni derivati. Cene tekočih goriv so zrasle za 7,6 odstotka, cene goriv in maziv za osebna vozila pa ob vnovični rasti cen na bencinskih servisih za 5,7 odstotka.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se