Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Čas je primeren za dvig plač in spremembo definicije minimalne plače


STA/M.J.
31. 8. 2015, 17.56
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:57
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V ZSSS so v odzivu na danes objavljeno prvo letno oceno gospodarske rasti v 2014 med drugim ugotovili, da se z informacijo o triodstotni rasti BDP izpolnjeni vsi pogoji za sprostitev na gospodarsko rast vezanih pravic v varčevalnem zakonu. Po njihovem je čas primeren tudi za dvig plač in spremembi definicije minimalne plače.

denar, kovanci.jpg
Thinkstock

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so bili prepričani, da bo letna ocena o gospodarski rasti za 2014 enaka ali boljša od ocene s konca februarja letos. Letna ocena rasti bruto domačega proizvoda (BDP) je prve februarske ocene presegla za 0,4 odstotne točke in dosegla tri odstotke.

V ZSSS kot pozitivno izpostavljajo, da so se poleg rasti izvoza lani okrepile tudi bruto investicije. Prav tako se je zasebna končna potrošnja po treh letih zmanjševanja vendarle zabeležila rast.

Ta podatek je po njihovem mnenju še toliko bolj presenetljiv, "sploh glede na stalne pritiske tako vlade kot delodajalcev po zniževanju plač in standarda zaposlenih in upokojencev". V ZSSS opozarjajo, da je treba za dolgoročno vzdržno gospodarsko rast nujno spodbuditi domače povpraševanje, saj opiranje le na tuje povpraševanje ne bo prineslo dolgoročno vzdržne gospodarske rasti.

Največjo sindikalno centralo v državi veseli, da so zdaj po njihovem mnenju izpolnjeni vsi pogoji za izplačilo regresa za letni dopust v skladu s kolektivnimi pogodbami tudi v družbah, ki so več kot v 25-odstotnem lastništvu države, prav tako kot pogoji za sprostitev ostalih pravic, ki so bile z zakonom o uravnoteženju javnih financ zamrznjene, vse dokler ne bi država zabeležila 2,5-odstotne letne gospodarske rasti.

V ZSSS so prepričani tudi, da je zdaj primeren čas za dvig plač, ki po njihovih besedah pomembno prispevajo k dvigu domačega povpraševanja, in za spremembo definicije minimalne plače.

"Dejstvo je, da so krizo plačali delavci in delavke, kot tudi upokojenci in prejemniki socialnih transferjev. V času krize se je povečala razslojenost in neenakost. Čas je, da bi se tudi delodajalci zavedli pomena, ki ga imajo plače in kupna moč njihovih zaposlenih na prihodke, ki jih ustvarijo gospodarske družbe kot tudi na gospodarsko rast," je v sporočilu za javnost še ugotovila izvršna sekretarka za ekonomsko področje pri ZSSS Andreja Poje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.