Čakalne dobe za pregled pri okulistu za očala zelo dolge
Pot do očal "na recept" naj bi bila precej enostavna. A v praksi se pogosto zaplete. Pogoj za to, da del stroška nakupa očal sofinancira obvezno ali prostovoljno zdravstveno zavarovanje, je opravljen pregled pri okulistu in izdana naročilnica. Ker so čakalne dobe za pregled – tudi v Podravju – zelo dolge, mnogi uberejo hitrejšo, a pogosto dražjo pot in sami krijejo celoten znesek nakupa očal. Z napotnico redno se na pregled pri okulistu v ptujski bolnišnici trenutno čaka skoraj leto dni, v Ormožu še dlje, saj naročajo šele za januar 2024.

Za obisk okulista samo zaradi predpisa očal zavarovana oseba ne potrebuje napotnice osebnega zdravnika. Naročilnico za nakup očal pa lahko izda le okulist, ki dela v sklopu javne zdravstvene mreže. Trajnostna doba očal je dve leti, kar pomeni, da zavarovani osebi po tem času ponovno pripada nova naročilnica. V nekaterih primerih so do novega pripomočka za vid posamezniki upravičeni tudi pred iztekom dveh let, o tem pa ne odloča okulist, pač pa ta poda predlog na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Osnovno zdravstveno zavarovanje krije le manjši del stroška nakupa očal. "Očala so iz obveznega zdravstvenega zavarovanja financirana praviloma v višini 10 odstotkov cenovnega standarda, razen za otroke in posebna zdravstvena stanja (100 %). Preostalo vrednost do cenovnega standarda krije prostovoljno zdravstveno zavarovanje, če ga ima oseba sklenjenega," pojasnjujejo na ZZZS.
To v primeru najnižjega deleža sofinanciranja, ki znese 40 evrov, pomeni okrog pet evrov, preostanek, torej večino, pa krije prostovoljno oziroma dodatno zdravstveno zavarovanje. Velika večina zavarovanih oseb je upravičena prav do tega (najnižjega) zneska
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se