O usodi kultnega Poljuda bo odločalo ljudstvo. Ga bodo porušili?
Splitski stadion Poljud, znan pod vzdevkom Poljudska lepotica, ki se nahaja na severozahodu mesta, nameravajo obnoviti, morda celo porušiti.

Zaradi poškodb, ki so nastale med silovitim neurjem 8. julija, je bil sprožen postopek razveljavitve razpisa za obnovo kultnega stadiona Poljud, je v četrtek potrdila splitska mestna uprava.
Odločitev je sprejel župan Tomislav Šuta osem dni po neurju, ki je prizadelo mesto in stadion Poljud, kjer je poleg strehe poškodovana tudi ostala infrastruktura.
Poškodba strešne konstrukcije na Poljudu je bila namreč zelo obširna in prvič na jugozahodni strani, ki se je do tega neurja dobro držala. Prav tako je bilo močno poškodovano in poplavljeno igrišče. Poškodovanih je bilo tudi več pisarniških prostorov, pa tudi notranja dvorana, na stadionu je zmanjkalo elektrika.
Razpis za obnovo pred poškodbami je bil vreden več kot 20 milijonov evrov, nova vrednost pa še ni znana. Za zdaj se omenja znesek, višji za tri milijone evrov – zgolj za škodo, ki jo je povzročilo neurje.
O usodi stadiona bodo odločali na referendumu
V okviru obnove Poljuda je bila predvidena sanacija armiranobetonske in jeklene konstrukcije, obnova strehe, modernizacija elektroinštalacij in razsvetljave ter vgradnja novega video in avdio sistema. Obnova naj bi trajala dve leti in sedem mesecev, financirala pa bi jo država iz proračuna. Pretekli teden je Split obiskal minister za turizem in šport Tonči Glavina, ki je skupaj z županom napovedal, da bodo o obnovi Poljuda odločali na referendumu. Meščani Splita naj bi izrazili svoje mnenje, ali naj se izvede običajna obnova, rekonstrukcija ali gradnja novega stadiona.
Splitski Hajduk zahteva nov stadion, "Poljud naj porušijo"
Na stadionu svoje domače tekme igra Hajduk. Predstavniki Hajduka, na čelu s predsednikom uprave Ivanom Bilićem, so v zadnjih dneh opravili vrsto sestankov s ključnimi deležniki glede sedanjosti in prihodnosti klubske infrastrukture. Med drugim so zapisali tudi naslednje: "Na sestanku s predstavniki ministrstva za turizem in šport v Zagrebu je klub jasno predstavil svoje zahteve glede gradnje novega stadiona, kar je edina pravilna odločitev za prihodnost in trajnostni razvoj kluba. Kajti že dolgo je jasno, da je za klub nov stadion z vsemi svojimi sodobnimi vsebinami najboljša možnost. Vse drugo je le obliž in tavajoče iskanje rešitev."

Ob tem so še navedli, da naj župan Tomislav Šuta objavi rezultate študije izvedljivosti, ali naj gradijo nov stadion na obstoječi ali novi lokaciji, nato pa naj še občani povedo svoje mnenje.
Znamenita oblika školjke
Stadion Poljud je bil sicer zgrajen bil leta 1979 v sklopu izgradnje športnih objektov za mediteranske igre. Avtor projekta je bil priznani reški arhitekt Boris Magaš. Stadion je vplival na arhitekturno zasnovo številnih svetovnih stadionov v Italiji, na Japonskem (Kobe) in v Maleziji. Po münchenskem olimpijskem stadionu je vzbudil največ pozornosti strokovne javnosti na področju športne arhitekture.
V vsej svoji razkošnosti v obliki školjke se stadion zliva z okoljem, kot da bi bil tam že od nekdaj. Arhitekturno gre za objekt, ki po funkcionalnosti in tehničnih značilnostih sodi v sam svetovni vrh. S svojimi 630 reflektorji, zaradi katerih je eden najbolje osvetljenih stadionov na svetu, ponoči izgleda kot pristali vesoljski ladji podoben objekt.
Rekord 65.000 gledalcev
Sprva je bil stadion zgrajen s kapaciteto 50.000 gledalcev, z zahodnim in vzhodnim delom tribun, kjer so bila sedišča, medtem ko so bile severna, jugovzhodna in jugozahodna tribuna namenjene stojiščem. "Čisti" jug je bil namenjen semaforju, okrasni fontani in zeleni površini, hkrati pa se je uporabljal tudi kot oder. Vendar pa so bili tudi ti prostori občasno zasedeni, kot tudi betonski rob ograje ob semaforju ter vsa stopnišča, ob postavitvi rekorda obiskanosti tega stadiona. To se je zgodilo leta 1982 na tekmi Hajduk–Dinamo (1:2), ko se je na stadionu zbralo kar 65.000 obiskovalcev.
Konstrukcija stadiona je montažna, iz armiranega betona, strešna konstrukcija pa je kombinacija jekla in polprosojnega leksana. Stadion ima notranji razpon loka 215 m, z zunanjim, prostoletečim lokom dolžine 45 metra. Vanj vodi dvajset mostov, skupna kapaciteta pa zdaj znaša 33.987 ljudi.
Na Poljudu priznani nogometaši, atleti in tudi glasbeniki
Poleg sredozemskih iger, za katere je stadion uradno odprl Josip Broz Tito, je stadion leta 1990 gostil evropsko atletsko prvenstvo, kjer so bili podrti evropski in svetovni rekordi.
Poljud je hkrati tudi eden od stadionov, kjer hrvaška nogometna reprezentanca igra domače tekme. Na njem so igrale nekatere najmočnejše ekipe na svetu, kot so Brazilija, Nemčija, Italija, Nizozemska in druge.
Poleg športa stadion gosti tudi glasbene dogodke. Na njem so se odvili številni odmevni koncerti na katerih so nastopili Mišo Kovač, Thompson, Vinko Coce s prijatelji, Iron Maiden, Roger Waters. Svoj pečat je pusti tudi festival Ultra Europe, ki je na Poljudu potekal od leta 2013 do 2019.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
