Občine v luči prihodnosti

##IMAGE-3323776##
Podjetje Savaprojekt je včeraj pripravilo srečanje za občine na temo občin v luči prihodnosti – prostorsko in projektno načrtovanje na ravni občin. Udeležili so se ga predstavniki Brežic, Krškega, Sevnice, Kostanjevice na Krki, Škocjana, Šmarjeških Toplic, Radeč, Trbovelj, Mozirja in Rečice ob Savinji.
Podjetje Savaprojekt je pripravilo osem predstavitev z aktualnimi temami, ki se nanašajo na ravnanje občin v prihodnosti ter spreminjajo ustaljeni način gledanja.
Predstavili so celostne prometne strategije, ki jih občine na podlagi razpisa ministrstva lahko izdelajo za svoje območje ali v povezavi s sosednjimi občinami, pri tem se stroški izdelave strategije lahko do 85-odstotno sofinanciranjo iz razpisov trajnostne mobilnosti.
Celostne prometne strategije so strateški dokumenti občin, ki celovito obravnavajo vse načine in oblike prevoza na območju mesta in njegovega zaledja ter dopolnjujejo in nadgrajujejo plansko dokumentacijo. Naslednja odločitev, ki jo občine lahko sprejmejo v smislu trajnejšega odnosa do okolja, je usmeritev v tako imenovane »zero waste« občine, oziroma občine brez odpadkov. Pri tem poudarjajo, da je glavni namen zmanjšanje proizvodnje in nastajanja odpadkov, kar lahko občine dosegajo z različnimi ukrepi. V tujini in tudi v Sloveniji že obstajajo primeri tovrstne dobre prakse, ki so jih predstavili udeležencem.
Z usmeritvijo poslovnih con v EKO poslovne cene lahko občine pridobijo investitorje, ki tudi sami želijo delovati trajnostno ter s tem zmanjševati vplive na okolje. Podjetja vidijo v takšnih energetsko samozadostnih in ekoloških conah priložnost za razvoj zelenih produktov in s tem tudi pridobitev različnih certifikatov in posledično pridobitev sredstev za razvoj tovrstnih dejavnosti. V podjetju Savaprojekt so pooblaščeni za izdajo energetskih izkaznic, izdelujejo pa tudi energetske sanacije objektov, zato so predstavili projekte, kjer je podjetje nastopalo s celovito storitvijo inženirja, od pridobitev kohezijskih sredstev za energetsko sanacijo, pripravo dokumentacije, nadzora izvedbe vse do končnega prevzema energetsko saniranega objekta v uporabo. Največ razprave sta med udeleženci povzročili predstavitvi arhitektov, ki sta govorila o novih arhitekturnih trendih po svetu in doma, primerih dobre in slabe prakse ter kako in kje umeščati posebne arhitekturne oblike, kot so zemljanke, vkopane hiše in zelene strehe, v odnosu do obstoječe tradicionalne slovenske arhitekture. Udeleženci so se strinjali s trditvijo Blaža Šalamona, ki meni, da je mogoče graditi vse vrste arhitekture, vendar vsaka povsod ne sodi.
Udeleženci so izpostavili problem povezovanja manjših občin v skupne projekte, saj nastajajo težave z vodenjem takšnih projektov in koordinacijo vseh udeležencev. Skupni projekti bi bili smiselni predvsem na področju celostnih prometnih strategij in »zero waste« občin.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se