Kje bodo za silvestrovanja na prostem zapravili največ?
Po koronskih letih, ko je bilo druženje omejeno, so letos silvestrovanja na prostem v polnem razmahu. Preverili smo, kdo bo zabaval množice v večjih središčih in koliko bodo lokalne skupnosti odštele za silvestrsko zabavo. Morda se boste prav po naši zaslugi odločili za silvestrovanje v bližnjem občinskem središču. Ali pa boste kljub vsemu raje ostali zvesti slovenski silvestrski tradiciji, tatarskemu biftku in Silvestrskemu poljubu na nacionalni televiziji.

Silvestrovanje na prostem v Celju je vedno dobro obiskano, če je seveda temu zadnjemu množičnemu dogodku v letu naklonjeno tudi vreme. Letos bodo zbrano množico zabavali člani zasedb LPS in Zvita feltna. V zadnjih letih so sicer v središču mesta gostovali Čuki, Rok'n'Band, Mambo Kings in Kingston. »Dejavnikov, ki vplivajo na izbor glasbenega gosta, je več. V ospredju je širok glasbeni repertoar. Slednji mora biti dovolj širok za triurno dogajanje, da z njim zadovoljimo najširše glasbene okuse. Rezervacijo naredimo takoj v začetku novega leta,« so sporočili iz Zavoda Celeia Celje, kjer za decembrske koncerte na prostem skupaj namenijo približno 85 tisoč evrov. Za silvestrovanje na prostem približno 20 tisoč evrov, od tega približno polovico za glasbenega gosta. Cene silvestrovanj iz leta v leto ostajajo približno na isti ravni. »Silvestrskega ognjemeta v Celju že nekaj let ni. »Tako smo se odločili zaradi skrbi za ozračje in živali, tako domače kot gozdne, saj staro mestno jedro Celja leži v neposredni bližini gozdov. Ne nazadnje je takšen ognjemet tudi precejšen finančni zalogaj,« so sporočili iz Mestne občine Celje.
Izvajalec znan že od konca januarja
Z Žalčani bodo na najdaljšo noč v letu na Šlandrovem trgu člani zasedbe Power Band. Na Polzeli bodo na parkirišču pred občinsko zgradbo občane zabavali člani ansambla Klateži. Kot so sporočili iz Zavoda za kulturo, šport in turizem Žalec, je pri izboru izvajalca vedno ključen dejavnik cena. »Slednje so na zadnjo noč v letu malo drugačne kot ponavadi. Se pa vsako leto potrdi, da imamo v Sloveniji številne dobre glasbenike, saj tudi skupine in ansambli, ki morda po priljubljenosti ne spadajo v sam vrh priljubljenosti, naredijo nepozaben ›žur‹,« so sporočili iz Zavoda za kulturo, šport in turizem Žalec in dodali, da se z glasbeniki ponavadi dogovorijo že kmalu v novem letu, ponavadi je to do konca januarja oziroma februarja, ko je že znan izvajalec. Glavni strošek silvestrovanja je glasbena skupina, prišteti je treba še redarsko službo, medicinsko službo, Sazas ... Silvestrovanje na prostem tako v Žalcu stane od tri tisoč evrov naprej, meje navzgor skoraj ni. Zadnji ognjemet v Žalcu je bil leta 2013. Žalčani so ga ukinili zaradi več razlogov. »Med njimi sta bila selitev silvestrovanja na prostem z avtobusne postaje na Šlandrov trg in seveda cena ognjemeta. Z leti je Žalec prepoznal tudi povečamo onesnaževanje ozračja in tudi zaradi tega prekinil te dejavnosti. Ob ognjemetu niso zanemarljivi niti onesnaževanje s pokanjem, prestrašene domače in divje živali,« še dodajajo v zavodu.
Na Titov trg prihaja Tanja Žagar
V Velenju bo za prijetno razpoloženje na najdaljšo noč v letu skrbela priljubljena pevka Tanja Žagar s svojo glasbeno skupino. Kot je povedala Barbara Pokorny, direktorica Festivala Velenje, se z izvajalci za nastope na silvestrovanju na prostem dogovarjajo vsaj leto vnaprej, saj imajo glasbeniki zelo natrpane urnike. »Izbiramo med pevci oziroma glasbenimi skupinami, ki znajo pričarati prijetno vzdušje in jih posluša širok krog ljudi. Tako smo v zadnjih letih silvestrovali s skupinami Rok'n'Band, Kingston, Victory, Mambo Kings ... Občani so s tovrstnimi zabavami zadovoljni. Stroški silvestrovanja na prostem znašajo 25 tisoč evrov, vendar bi bili višji, če na Titovem trgu ne bi imeli že postavljenega odra, na katerem je praznično dogajanje živahno že dva tedna prej. Silvestrovanje pripravimo tudi za otroke.« Novoletnega ognjemeta v velenjski občini že nekaj let nimajo več. »Ukinili smo ga leta 2015, predvsem zaradi okoljskih razlogov. Za ognjemet smo pred leti namenjali 10 tisoč evrov. Ta denar zdaj raje dajemo v dobrodelne namene. Pod okriljem velenjske občine deluje dobrodelni sklad, nanj se s prošnjami za finančno pomoč obračajo občani v socialni stiski. Tako jim vsaj nekoliko polepšamo praznike. Pred nekaj leti smo z denarjem, ki bi ga sicer porabili za ognjemet, kupili 3D-tiskalnike za osnovne šole, nabavili smo tudi otroška igrala.« je še povedala Barbara Pokorny.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se