V Novem mestu predstavitev Božičeve monografije in razstava

##IMAGE-2209889##
Narodni muzej Slovenije in Inštitut za arheologijo Znanstveno raziskovalnega centra SAZU bosta danes ob 18. uri v Dolenjskem muzeju v Novem mestu predstavila strokovno delo arheologa Dragana Božiča Poznolatensko-rimsko grobišče v Novem mestu. Predstavitev bo zaznamovalo še odprtje spremljevalne razstave o začetkih novomeške arheologije.
Kot je sporočil urednik zbirke Katalogi in monografije Narodnega muzeja Slovenije Peter Turk, gre za 39. zvezek omenjenega strokovnega niza s polnim naslovom Poznolatensko-rimsko grobišče v Novem mestu, Ljubljanska cesta in Okrajno glavarstvo, študije o fibulah in o relativni kronologiji pozne latenske dobe avtorja Dragana Božiča, arheologa in raziskovalca Inštituta za arheologijo Znanstveno raziskovalnega centra SAZU.
Po besedah Turka so v knjigi predstavljene vse ohranjene arheološke najdbe, odkrite v Novem mestu leta 1890 na začetnem delu sedanje Ljubljanske ceste in leta 1902 na območju nekdanjega okrajnega glavarstva oziroma današnje občinske stavbe. Monografija hkrati prinaša študije o nekaterih vrstah mlajše železnodobnih sponk (fibul) in razpravo o relativni kronologiji omenjene dobe.
Za poznolatensko-rimsko oziroma kasno mlajše železnodobno-rimsko grobišče, ki se je doslej v literaturi pojavljalo pod imenom Beletov vrt je Božič predlagal poimenovanje Beletov vrt z okolico, saj ga sestavljajo trije glavni deli, Ljubljanska cesta, okrajno glavarstvo in Beletov vrt, ter dva manjša, hiša Vojska in Skabernetov vrt.
Na omenjeno grobišče se nanašata poglavje o zgodovini raziskav, ki vključuje prepise vseh pomembnih pisnih virov iz obdobja pred prvo svetovno vojno in poglavje o njeni kronologiji. V katalogu so predstavljene najdbe z območij Ljubljanske ceste in okrajnega glavarstva, shranjene v prazgodovinski in rimski zbirki ter v numizmatičnem kabinetu Narodnega muzeja Slovenije v Ljubljani.
Študije o fibulah so posvečene primerkom vrste Nauheim z najdišč tako imenovane mokronoške skupine, fibulam vrste Nova vas in usločenim fibulam vrste Idrija. Posebno poglavje knjige je namenjeno relativni kronologiji pozne latenske dobe v jugovzhodnih Alpah in v severni Italiji oziroma v Lombardiji in Benečiji, so še sporočili iz Narodnega muzeja Slovenije.
Razstava, ki jo bodo ob predstavitvi knjige drevi odprli v Knezovi sobi Dolenjskega muzeja, se dotika nekaterih novih odkritij, do katerih se je Dragan Božič dokopal ob pregledu v Ljubljani shranjenega novomeškega arheološkega gradiva. Na ogled bo do 7. junija, so sporočili iz Dolenjskega muzeja.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se