Državni program DORA tudi v novomeškem zdravstvenem domu




Državni program DORA za zgodnje odkrivanje raka dojk je danes z delovanjem začel tudi v dolenjski in posavski regiji. Zdravstveni dom Novo mesto je letos izpolnil vse strokovne zahteve in kot peti center od začetka širitve programa DORA po novem načrtu pridobil status presejalnega centra za območje območnih enot ZZZS Novo mesto in Krško. Z odprtjem tega centra je v program DORA tako vključenih 72 odst. vseh ustreznih slovenskih žensk.
Danes so bile v Novem mestu že slikane prve, sicer pa bodo na presejalno mamografijo v novomeški zdravstveni dom v prihodnjih dveh letih povabljene vse ženske, stare od 50 do 69 let, ki imajo stalno prebivališče v občinah Novo mesto, Dolenjske Toplice, Kostanjevica na Krki, Krško, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Sevnica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje in Žužemberk.
Kot so pojasnili na današnji novinarski konferenci, na kateri so sodelovali direktorica zdravstvenega doma asist. mag. Alenka Simonič, vodja državnega programa DORA mag. Maksimiljan Kadivec in sekretarka na Direktoratu za javno zdravje Ministrstva za zdravje Blanka Mikl-Mežnar, je v teh občinah 17.020 ustreznih žensk. Te bodo z Onkološkega inštituta Ljubljana prejele pisno vabilo, na katerem bosta že določena datum in ura pregleda. V program se lahko naročijo tudi same brez napotnice, in sicer, da pokličejo v Register DORA na brezplačno telefonsko številko 080 27 28, vsak dan od 9.00 do 12.00, ali pišejo na elektronski naslov: dora@onko-i.si.
Tudi mobilna enota v Brežicah in Beli krajini
Nov načrt širitve državnega programa DORA po celi Sloveniji določa, da bo v območnih enotah ZZZS Novo mesto in Krško poleg presejalnega centra v zdravstvenem domu delovala tudi mobilna presejalna enota programa v Brežicah in Beli krajini. V mobilno enoto bodo tako povabljene vse ostale ženske med 50. in 69. letom starosti iz občin Brežice, Črnomelj, Semič in Metlika. Mobilna enota bo s slikanjem žensk začela v letu 2018, do tedaj pa veljajo za ženske iz omenjenih štirih občin enake pravice za preventivno mamografijo kot doslej - po 50. letu imajo pravico do brezplačne preventivne mamografije vsaki dve leti z napotnico osebnega zdravnika ali ginekologa v kateremkoli centru, ki take storitve opravlja, so še razložili.
Rak dojk najpogostejši rak pri ženskah
Rak dojk je tako kot drugod v razviti Evropi in svetu tudi v Sloveniji najpogostejši rak pri ženskah, saj na leto zboli več kot 1.200 žensk, pojavnost pa še narašča. Po podatkih Registra raka RS na Onkološkem inštitutu Ljubljana le pri polovici žensk raka dojk odkrijejo dovolj zgodaj, ko je bolezen še v omejenem stadiju in ko je zdravljenje še zelo uspešno.
DORA je organiziran državni program zgodnjega odkrivanja raka dojk, ki omogoča ženskam med 50. in 69. letom slikanje dojk z mamografijo na vsaki dve leti. Cilj programa je v tej populaciji zmanjšati umrljivost žensk za rakom dojk za 25 do 30 odstotkov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se