© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Skulpture iz hrastovega lesa
Čas branja 3 min.

V kostanjeviškem parku poteka Mednarodni simpozij kiparjev Forma viva 2025


lokalno
Vaša zgodba
11. 7. 2025, 08.35
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V Galeriji Božidar Jakac – Muzeju moderne in sodobne umetnosti v Kostanjevici na Krki poteka Mednarodni simpozij kiparjev Forma viva. Otvoritev novih skulptur bo v petek, 1. avgusta 2025, ob 20. uri.

02 Forma viva 2025, Nina Tovornik. Foto Deja Becaj, arhiv GBJ.jpg
Deja Bečaj, arhiv GBJ
Nina Tovornik

V mesecu juliju 2025 v sklopu Mednarodnega simpozija kiparjev Forma viva Galerija Božidar Jakac gosti dve kiparki, ki ustvarjata novi kiparski dela za park skulptur v Kostanjevici na Krki. To sta Nina Tovornik (Ljubljana) in Lucija Jelić (Zadar).

V sklopu letošnje prireditve bomo ponovno obnovili in delno rekonstruirali izbrano skulpturo iz preteklih let v parku skulptur Forma viva. Tokrat je to ikonična skulptura Brez naslova umetnika Dušana Tršarja iz leta 1972, ki bo v času simpozija v sodelovanju z avtorjem rekonstruirana pod vodstvom restavratorja Aleša Veneta.

kip_foto Janez Kališnik_AFV_VI_1972_Dušan Tršar_009_crop.jpg
Janez Kališnik
Dušan Tršar, 1972

Mednarodni simpozij kiparjev Forma viva nedvomno sodi med pomembnejše kontinuirane manifestacije s področja vizualnih umetnosti v Sloveniji. Forma viva je bila že v osnovi koncipirana kot enotna blagovna znamka državnega pomena, ki je začela delovati leta 1961 na dveh deloviščih, v Kostanjevici na Krki in v Seči pri Portorožu, kasneje pa se je za krajši čas razširila tudi na delovišči v Ravnah na Koroškem in Mariboru.

O UDELEŽENKAH FORME VIVE 2025:

LUCIJA JELIĆ (Hrvaška)

Skulptura kiparke Lucije Jelić bo nosila naslov Zmaga. Navezuje se na zgodovino človeštva, na nenehno rušenje in grajenje, na destruktivnost človeške vrste in manipulativnost političnih in javnih diskurzov. Kompozitna skulptura bo ironično povzela idejo in obliko slavoloka zmage, ki je eden od pokazateljev sodobnih človeških karakteristik, kot sta tekmovalnost in nasilje. Kip bo povzel obliko delno porušenega slavoloka, ki aludira na ruševine in ostaline civilizacije, ki se v trenutni situaciji neizmernih družbenih in okoljskih nesorazmerij nima česa veseliti.

01 Forma viva 2025, Lucija Jelic. Foto Marusa Lapuh, arhiv GBJ.jpg
Marusa Lapuh, arhiv GBJ
Lucija Jelič

Lucija Jelić (1996) je leta 2022 diplomirala na oddelku za kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti v Zagrebu. Leto dni se je izpopolnjevala v sklopu programa Erasmus na Facultad de Bellas Artes of the Complutense University v Madridu. Od leta 2017 se redno udejstvuje na področju vizualne umetnosti in sodeluje na različnih razstavah, kiparskih delavnicah, kolonijah, festivalih in izobraževalnih programih, prav tako pa je za svoje delo prejela nekaj nagrad in priznanj. Živi in deluje v Zadru.

NINA TOVORNIK (Slovenija)

Skulptura kiparke Nine Tovornik z delovnim naslovom Jejte moj'ga brata konji bo ustvarjena iz enega masivnega kosa hrastovega lesa in bo predstavljala nekakšen sodoben totem, ki se navezuje na nikdar potešeno požrešnost človeka. Monumentalna skulptura bo v izjemno ekspresivni maniri kiparjenja z motorno žago predstavila mitološko pošast, ki pooseblja kolektivno željo in lakoto po kopičenju materialnega in simbolnega. Umetnica s tem kritično analizira neoliberalni obrat in ustvarja spomenik nebrzdanemu potrošništvu.

04 Forma viva, proces dela. Foto Marusa Lapuh, arhiv GBJ.jpg
Maruša Lapuh, arhiv GBJ
Forma viva, proces dela

Nina Tovornik (1995) je leta 2020 diplomirala na dodiplomskem študiju kiparstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, trenutno pa zaključuje magistrski študij na oddelku za kiparstvo. Od leta 2019 redno razstavlja in se udejstvuje na različnih kiparskih natečajih, delavnicah in rezidencah. Leta 2022 postavila javni plastiki v Črni na Koroškem in na Vrhniki, za kar je prejela študentsko Prešernovo nagrado. Leta 2024 je pripravila svojo prvo samostojno razstavo v Galeriji Ravne (KGLU). Živi in deluje v Ljubljani.

OBNOVLJENA SKULPTURA:

V sklopu kiparskega simpozija bo poleg dveh novih skulptur restavrirana tudi skulptura, ki že več kot petdeset stoji v parku skulptur Forma viva v Kostanjevici na Krki.

Dušan Tršar, Brez naslova, 1972

portret_Dušan Tršar_1972_028.jpg
Arhiv GBJ
Dušan Tršar, 1972

Dušan Tršar (1937) je leta 1963 je diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani pri profesorjih Zdenku Kalinu in Frančišku Smerduju. Leta 1966 je končal kiparsko specialko pri profesorju Borisu Kalinu. Leta 1979 je kot docent začel predavati kiparstvo na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, leta 1991 pa je postal redni profesor. Leta 1978 je prejel nagrado Prešernovega sklada. Živi in deluje v Ljubljani.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.