Vedenjska znanost navdihuje nove pristope k ravnanju z odpadki
V Novem mestu, vodilnem partnerju projekta BEHAVE, je 17. in 18. junija 2025 potekalo prvo srečanje projektnih partnerjev, na katerem so predstavniki šestih partnerskih organizacij predstavili obstoječe dobre prakse ravnanja z odpadki v svojem okolju, sodelovali na usposabljanju o ocenjevanju vedenja in vedenjskih spremembah, se seznanili s sociodemografskimi razlikami v povezavi z odnosom do krožnega gospodarstva in v okviru terenskega ogleda spoznali lokacijo bodočega Urbanega parka Loka v Novem mestu, ki bo ob podpori projekta BEHAVE postal javni prostor brez odpadkov.

Projekt BEHAVE se osredotoča na množično obiskane javne prostore, kjer je ravnanje z odpadki pogosto zanemarjeno, a ima izjemen potencial za spremembo. Odpadki namreč niso samo težava gospodinjstev. Tudi v turističnih krajih, parkih, športnih objektih, kulturnih ustanovah in na dogodkih nastaja ogromno odpadkov – in večina jih ni pravilno ločenih. Šest projektnih partnerjev iz Slovenije, Belgije, Hrvaške, Italije in Norveške bo v štiri leta trajajočem projektu analiziralo vedenjske vzorce uporabnikov v različnih javnih prostorih.

Na prvem srečanju projektnih partnerjev v Novem mestu so partnerji iz Uprave za okolje in energijo regije Bruselj (Brussels Enviornment) iz Belgije predstavili dobri praksi spodbujanja ločevanja bioloških odpadkov z vedenjskimi pristopi in družbeno-psihološko-vedenjske raziskave na področju javne čistoče in tako podali odlična primera, kako vedenjska znanost pomaga pri spreminjanju navad za bolj čisto okolje. Uprava za ravnanje z odpadki iz italijanske Province Ancona (ATA Rifiuti) je s svojima kampanjama spodbudila izboljšanje kakovosti ločenega zbiranja odpadkov in ozaveščala o pomenu preprečevanja nastajanja odpadkov ter pokazala, kako učinkovit je lahko pristop informiranega odlaganja odpadkov (KAYT - Know-As-You-Throw).

Kolegi iz hrvaške Regionalne razvojne agencije Dubrovniško-neretvanske županije (RA DUNEA) so s svojo dobro prakso naslavljali okolju prijazno vedenje na turističnih destinacijah in opozarjali na pomanjkanje infrastrukture za ravnanje z odpadki. Na turistično infrastrukturo so se osredotočili tudi v norveški Upravi za ravnanje z odpadki IRIS Salten, kjer so na podlagi pristopa »plačaj, kolikor odvržeš« (PAYT – Pay-As-You-Throw) za koče in turiste na območjih z visoko turistično obremenitvijo na Norveškem razvili pravičen, na dejanski uporabi temelječ sistem, prilagojen sezonskim uporabnikom, v katerem lahko turisti in lastniki koč odpadke oddajajo na določenih zbirnih mestih in plačajo glede na dejansko uporabo namesto s fiksno letno pristojbino.

Gostiteljica dogodka, Mestna občina Novo mesto, se je predstavila z dobrima praksama reciklaže večplastne embalaže za izdelavo higienskih izdelkov (projekt KEMSO) in zbiranja plastike HDPE in PP ter litij-ionskih baterij z namenom ustvarjanje lokalnih snovnih zank in ponovne uporabe v projektih občinske uprave, predstavnik Komunale Novo mesto pa je orisal splošno stanje glede upravljanja odpadkov na javnih površinah v Novem mestu ter izzive in priložnosti na tem področju.

Dr. Iztok Kovačič, vodja Urada za prostor in razvoj na Mestni občini Novo mesto, je udeležencem v okviru terenskega obiska predstavil načrte prenove športnega parka Loka, ki bo čez 2 leti zaživel pod imenom Urbani park Loka in bo zasnovan kot javni prostor brez odpadkov. Terenski ogled se je zaključil z ogledom Krožnega inovativnega centra, ki ga je novomeška občina v okviru projekta NovIKroG skupaj z Razvojnim centrom Novo mesto vzpostavila za pomoč organizacijam pri krožnem javnem naročanju. Tudi večerja je potekala v duhu Zero Waste, saj se je odvijala v emisijsko negativni Vinski kleti Colnar, v kateri predelajo vse odpadke, ki nastanejo pri pridelavi vina in dobijo nova produkta, to sta olje in moka iz grozdnih pečk.
MO Novo mesto
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se