Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Slovenski obrtniki: Protest, kot ga še ni bilo


dolenjski-list
B. Dušič Gornik
18. 2. 2011, 08.20
Posodobljeno
19. 02. 2011 · 07:24
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

obrntiki_nm_febr_20110001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
obrntiki nm febr 20110001
obrntiki_nm_febr_20110006_0001.jpg
BDG
Tudi dolenjski in belokranjski obrtniki ogorčeno zahtevajo ukrepanje. (Foto: BDG)

Znano je, da je zaradi težkih razmer, v katerih so se znašli slovenski obrtniki in mali podjetniki, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) v začetku januarja od vlade zahtevala sprejem ukrepov, ki bi omogočili ponoven zagon slovenskega gospodarstva.

Ker je vlada upoštevala le del zahtev, in četudi se morda trudi, je to še daleč od tega, da bo nove ustrezne rešitve sprejel tudi parlament, zato zbornica pripravlja tudi ukrepe, s katerimi bo pritisnila na javnost, vlado in poslance.

V teh dneh tako vodstvo OZS po vsej državi pripravlja regijske posvete z obrtniki, da jih seznani z zahtevami in s predvideni ukrepi, za katere med članstvom išče tudi podporo.  Včeraj sta bila taka posveta tudi v naših krajih - dopoldne v Krškem za zasavsko-posavsko regijo in popoldne še v Novem mestu za Dolenjsko in Belo krajino.

obrntiki_nm_febr_20110003_0001.jpg
BDG
Vodstvo OZS v teh dneh na regijskih posvetih preverja podporo načrtovanim ukrepom. (Foto: BDG)

Kot kažejo podpore z dosedanjih šestih posvetov obrtnikov, bodo obrtniki z začetkom marca začeli množično vlagati  prošnje na  Davčno upravo za obročno odplačevanje prispevkov. Ne glede na odgovore na prošnje v marcu začasno ne bodo plačali prispevkov in davkov. V začetku marca bodo, če še vedno ne bo primernega odziva na vladi in pristojnih ministrstvih,  začeli postopoma dvigovati tudi denar na bankah in bankomatih ter nato sredi marca odšli na mirni javni protest v središče Ljubljane.

Mnogi med obrtniki so  zaradi neustrezne insolvenčne zakonodaje trenutno na robu preživetja, mnogi so ostali brez zasluženega denarja v postopkih prisilne poravnave in stečajev, mnogi imajo tudi težave zaradi zastarele in neprimerne delovno-pravne zakonodaje. 

V letu 2010 je prenehalo s poslovanjem 6.471 obrtnih podjetij, od tega največ v gradbeni dejavnosti (2.381), v storitveni dejavnosti (1.681) ter v prometni dejavnosti (713). V letu 2009 pa je prenehalo poslovati 4.500 obrtnih podjetij - v dveh letih torej skupaj skoraj 11.000 obrtnikov in malih podjetnikov.

Vlada bi se morala nad tem številom resno zamisliti in takoj ukrepati, so menili tudi na včerajšnjem dolenjsko-belokranjskem posvetu. Del ukrepov za zajezitev finančne nediscipline je upoštevala, delno se ureja tudi preprečevanje dela na črno, še vedno pa potekajo razgovori z ministrstvom za pravosodje glede prisilne poravnave, odprto ostaja tudi vprašanje neustrezne delovno-pravne zakonodaje.

Obrtniki sicer upajo, da jim ukrepov ne bo treba zaostrovati, a dokler zakoni ne bodo potrjeni v parlamentu bodo vztrajali "na barikadah".


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.