Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Bolj kot HE Krčane skrbi načrtovana betonarna


dolenjski-list
Besedilo in foto: A. K.
18. 2. 2011, 08.40
Posodobljeno
19. 02. 2011 · 08:16
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_0120.jpg
Na razpravi so bili najbolj glasni prebivalci KS Spodnji Stari Grad - Spodnja Libna, ki ne nasprotujejo brežiški hidroelektrarni, odločno pa so proti načrtovani betonarni.
img_0123.jpg
Sinočnjo javno obravnavo je vodila predstavnica okoljskega ministrstva Ana Vidmar (v sredini).

Če so bili pomisleki številnih Brežičanov na javni razpravi državnega prostorskega načrta za brežiško hidroelektrarno v ponedeljek usmerjeni predvsem v zaščito pred poplavami, pa se je večina pripomb na sinočnji, prav tako dobro obiskani javni razpravi v Krškem, nanašala predvsem na širitev zbirnega centra za komunalne odpadke in načrtovano betonarno. Predvsem slednja je bila za bližnje prebivalce, ki živijo v Spodnjem Starem Gradu, veliko presenečenje, saj so, kot pravijo, zanjo prvič izvedeli šele sinoči. Njihovo ogorčenje je bilo temu primerno.

Na pomisleke nekaterih prebivalcev o povišanju podtalnice, se je odzval tudi direktor družbe Hidroelektrarne na spodnji Savi Bogdan Barbič. Slednji je poudaril, da so zadnje poplave dokazale, da so bile njihove dosedanje projektantske rešitve skoraj 100-odstotne. "Medtem, ko je plavalo pol Slovenije, Sevnica ni plavala," je skeptike poskušal pomiriti Barbič.

"Mi smo postali smetišče Slovenije. Občina Krško si je namreč vzela pravico, da k nam odlaga različne stvari," umestitvi betonarne odločno nasprotuje predsednik KS Spodnji Stari Grad - Spodnja Libna Andreas Repše, ki ga skrbi, da bi lahko z načrtovanim dvigom podtalnice vanjo prišlo do vdora kemikalij, saj so na tamkajšnji sicer že zaprti deponiji odložene vse posavske smeti zadnjih treh desetletij.

Da bodo pripombe krajanov vse do zadnje upoštevali, jim je zagotovil član uprave Kostaka Miljenko Muha, ki naj bi kot investitor v sodelovanju s krško občino v bližnji prihodnosti gradil načrtovano betonarno.

"Če katerega predpisa ne bomo mogli izpolniti, betonarna ne bo delovala," je poudaril Muha, kar pa očitno ni pomirilo bližnjih prebivalcev.

Ti so ogorčeni tudi nad občino in, po njihovih besedah, njenim zahrbtnim delovanjem, saj jih o načrtih širitve centra in postavitvi betonarne ni obvestila.

Več o burni razpravi, ki se je dotaknila tudi morebitnih radioaktivnih izpustov bližnje nuklearke, pa v naslednjem Dolenjskem listu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.