Kaj mora vsebovati počitniška lekarna – še posebej, če potujete z otroci
Za bolj varne in brezskrbne počitnice je pomembno s seboj vzeti počitniško lekarno z zdravili proti bolečinam in za nižanje vročine, sta danes na novinarski konferenci Zdravniške zbornico Slovenije opozorili zdravnici. Vsem sta svetovali, da razmišljajo o počitniški lokaciji in se nanjo primerno pripravijo, še posebej če potujejo z otroki.

Urgentna zdravnica v Zdravstvenem domu (ZD) Ljubljana Špela Baznik vsem, ki se odpravljajo na pot, svetuje, da raziščejo, v kakšno državo gredo ter se pozanimajo o temperaturi, ki jih tam čaka. Dopustnikom svetuje, da s seboj vzamejo dovolj vode in hrane, če obtičijo v zastojih in poskrbijo, da v avtomobilu ni prevroče. Fizičnim naporom se je pametno v najbolj vročem delu dneva izogibati tudi v počitniškem kraju, saj lahko vodijo v vročinsko preobremenjenost in izčrpanost, je opozorila.
Ključno je, da s seboj vzamejo svojo kronično terapijo, ki je ne dajo v kovček v letalu, ampak jo imajo vedno pri sebi. Prav tako vsem svetuje, da v počitniško lekarno umestijo analgetik proti bolečinam, antipiretik za zdravljenje visoke telesne temperature, nesteroidni antirevmatik, zdravila proti potovalni slabosti, probiotike in rehidracijske praške.
Svetuje, da s seboj vedno vzamejo tudi obliže, sterilne gaze, povoje, trikotno ruto za imobilizacijo manjših poškodb in pinceto za odstranjevanje klopov, čebeljega žela ali bodic morskih ježkov, kremo za zaščito pred soncem, kremo za po izpostavitvi soncu in hladilna mazila.
Starši, ki potujejo z manjšimi otroki, morajo o njih razmišljati že, ko izbirajo počitniške cilje, je poudarila pediatrinja v ZD Kamnik Vlasta Kunaver. Otroka, ki slabo prenaša vožnjo, tako ne peljejo zelo daleč. Pozanimajo se, ali na plaži obstaja naravna senca, ki jo majhni otroci potrebujejo. Otroci v počitniški lekarni potrebujejo podobna zdravila kot odrasli, Kunaver pa staršem svetuje, da s seboj vzamejo tudi antihistaminik.
Ob potovanju v kraje z drugačnimi higienskimi standardi otroci ne smejo zaužiti svežega sadja ali zelenjave, ki ga niso starši sami olupili ali temeljito umili. Otroci morajo piti samo ustekleničeno vodo oz. vodo, ki je temeljito prekuhana. Pri tem je opozorila, da hrana v dragih hotelih ni vedno zanesljiva. "Mlajši, kot so otroci, bolj pozorni moramo biti, ker je za malega otroka dehidracija ob driski in bruhanju hitreje usodna kot pa za odrasle," je opomnila. Svetovala je, da otroci vedno nosijo pokrivala, ki ščitijo tudi oči.
Če imajo otroci rane v predelu obraza, rok ali spolovila, si te zaslužijo pregled v lokalni počitniški ambulanti, je svetovala Kunaver. Če otrok zboli in se mu stanje kljub uporabi zdravil iz potujoče lekarne nekaj časa ne izboljša ali se mu celo poslabša, prav tako svetuje obisk zdravnika. Baznik je odraslim priporočila, da se opazujejo in zdravnika obiščejo po potrebi.
Ob ožigu meduze najprej s palico ali plastično vrečko odstranimo pritrjene lovke. Rano speremo z morsko vodo in kasneje dlje časa grejemo z vročo vodo. Ukrepi pa se razlikujejo tudi od kraja počitnic. Meduze v Jadranskem morju namreč niso smrtno nevarne, drugod pa tudi so, je opozorila Baznik. Če stopimo na morskega ježka, svetuje, da odstranimo bodice, ki štrlijo iz rane, in jo speremo z vodo in milom. Klopa medtem iz telesa čim prej odstranimo in mesec in pol pozorno opazujemo počutje in morebitne reakcije na koži.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se