Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Sadjarski dnevi v srcu sadjarstva


B. Dušič Gornik
6. 2. 2013, 11.50
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

sadjarji_arti__e_01.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
SADJARJI aRTIÄŚE_01
sadjarji_arti__e_02.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Sadjarski dnevi Posavja (Foto: BDG)

Na tradicionalnih sadjarskih dnevih Posavja, ki letos že devetnajstič potekajo v Artičah, so se v ponedeljek in včeraj vrstila strokovna predavanja o aktualnih temah v sadjarstvu, danes pa je na vrsti 5. Posvet o malinah, na katerem  se  posvečajo gojenju malin in drugega grmastega jagodičja.

V Sadjarskem društvu Artiče, ki je skupaj s KGZ Novo mesto soorganizator posveta, se lahko pohvalijo z izjemnim obiskom. Samo včeraj dopoldne, kot nam je povedal Miha Haler iz Sadjarskega društva Artiče, so imeli 140 slušateljev. Včeraj so pripravili tudi prikaz strojne rezi in prikaz večfunkcijske platforme za sadjarstvo, ki omogoča obiranje, rez in ravnanje z mrežami. Prikaz je bil delno okrnjen zaradi izredno mokrega in blatnega terena v bližnjem sadovnjaku.

sadjarji_arti__e_09.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Prikaz strojnega dela v sadovnjaku. (Foto: BDG)

Stičišče vseh, ki delajo v sadjarstvu

"Sadjarski dnevi so namenjeni sadjarjem, v pomoč in za vzpodbudo pri njihovem sadjarskem ustvarjanju. Teme, ki jih obravnavamo, nastajajo preko leta, in so povzetek napotkov, mogočih rešitev, pojasnitev dogajanj. Zastavljene pa so s ciljem, da bi nam šlo v prihodnje vse boljše, da ne bi ponavljali napak in da bi se lažje znašli. Vsi, ki se ukvarjamo s sadjarstvom, bodisi kot sadjarji, svetovalci ali predavatelji, se zavedamo, da brez stalnega učenja in izpopolnjevanja ni obstoja in ni napredka. Vseživljensko učenje je nuja. Trudimo se, da bi bila predavanja čim bolj razumljiva in približana sadjarjem," pomen tega strokovnega sadjarskega dogodka pojasnjuje specialistka za sadjarstvo pri KGZ Novo mesto Andreja Brence.

Dodaja, da so sadjarski dnevi tudi priložnost za druženje in izmenjavo mnenj med sadjarji in strokovnjaki, za katero je vse manj priložnosti. "Kot vsako leto doslej, potekajo Sadjarski dnevi Posavja v prosvetnem domu v Artičah, kje domuje tudi Sadjarsko društvo Artiče, ki povezuje večino sadjarjev iz Posavja in širše okolice. In ravno zaradi podpore Sadjarskega društva Artiče, zaradi srčnosti in zavzetosti njihovih članov, lahko skupaj izpeljemo tak dogodek že devetnajstič zapored," še meni.

Prvi dan dogodka so nekaj časa namenili tudi sadjarju in sadjarskemu učitelju Franciju Kotarju, ki je preminul v lanskem letu. Brencetova je predstavila svoj pogled na slovensko in posavsko sadjarstvo v lanskem letu, mag. Mateja Kovač iz Urada Republike Slovenije za makroekonomska analize in razvoj pa je povedala, kakšen vpliv ima gospodarska kriza na dogajanje v sadjarstvu.

Jablane, a tudi druge sadne vrste

Ker Posavje, ki je poznano predvsem po pridelavi jabolk, delno tudi hrušk in breskev, že nekaj časa uvaja tudi pridelavo drugih sadnih vrst, so spregovorili tudi o tehnologiji pridelave češenj in marelic ter o možnosti pridelave borovnic v tem okolju. Prvi dan pa so se dotaknili še davčne zakonodaje za sadjarje, o kateri je govoril specialist za ekonomiko Damijan Vrtin iz novomeškega kmetijsko-gozdarskega zavoda.

Torek je bil dan za osrednjo sadno vrsto v Posavju - jablano. Mag. Peter Zadravec iz podjetja Evrosad Krško se je spraševal o tem, ali so se sadjarji sposobni soočiti z novimi zahtevami kupcev in trgovcev. Predstavil je tudi  bo izkušnje z uvajanjem metod varstva, ki ga uvajajo na velikih površinah skupine Evrosad, ki puščajo bistveno manj ostankov fitofarmacevtski sredstev na jabolkih.

Mag. Gustav Matis je sadjarje spomnil na ponavljajoče se zmote pri varstvu proti škrlupu, Domen Bajec iz KGZ Novo mesto pa je predstavil novosti pri varstvu v letošnjem letu. Precej časa so namenili še gnojenju in rezi jablan, o čemer je med drugim govoril dr. Stanislav Tojnko iz Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede v Mariboru. Dr. Tatjana Unuk iz iste fakultete pa je opozorila na škodljivo in drago nestrokovno gnojenje z dušičnimi gnojil. O zmotah pri gnojenju rastlin je na zanimiv način govoril tudi Janez Sušin iz kmetijskega inštituta Slovenije.

Maline in jagodičje

Današnji Posvet o malinah je del projekta iskanja pridelovalnih in tržnih niš, saj je prav jagodičje delovno intenzivna kmetijska panoga, ki omogoča zaslužek tudi na manjših površinah. Jagodam se v zadnjih letih že pridružujejo maline, postopno pa še ribez, robide in ostalo jagodičje. O temah, povezanih z jagodičjem, danes v Artičah govorijo tisti, ki imajo največ opravka s temi sadnimi vrstami v javnih in zasebnih svetovalnih službah, pri dobaviteljih materialov in na Kmetijskem inštitutu Slovenije: mag. Darinka Koron, Irena Mavrič (obe KIS), Peter Molan in Tatjana Žnideršič (podjetje Predikat).


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.