Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Pred obletnico Fukušime: "Na morebitno jedrsko nesrečo smo pripravljeni"


Besedilo in foto: A. K.
7. 3. 2012, 14.45
Posodobljeno
15:11
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_5650_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
IMG_5650
img_5660.jpg
Novopečeni minister Franc Bogovič (levo), ki je bil vrsto let krški župan, se je zapletel v pogovor z zagrebškim županom Milanom Bandićem.
img_5672.jpg
K dobremu sodelovanju se nadejajo vsi trije podpisniki sporazuma.

S temi besedami je nekaj dni pred obletnico jedrske nesreče in tragedije v Fukušimi minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič komentiral pripravljenost Slovenije na potencialno nesrečo v jedrski elektrarni Krško. Ob tem je dodal, da verjame, da se v krški nuklearki dela na takšen način, da te pripravljenosti ne bomo nikoli preizkusili tudi v praksi. Kljub temu pa so danes v tem posavskem mestu storili še korak več k večji varnosti prebivalcev, ki živijo v neposredni bližini jedrskega objekta.

V Mestnem muzeju Krško so tako podžupanja v funkciji županje Ana Nuša Somrak, zagrebški župan Milan Bandić in županja romunske občine Cernavoda Mariana Mircea pod okriljem projekta Pripravljenost na evakuacijo v primeru jedrske nesreče podpisali sporazum o partnerstvu.

Namen dobrega pol milijona evrov vrednega projekta, ki ga v večini financira Evropska komisija, je izboljšanje postopkov izvajanja načrta zaščite in reševanja v primeru jedrske nesreče, povečanje pripravljenosti sil zaščite in reševanja ter osveščenosti prebivalstva na območju načrtovanja zaščitnih ukrepov.

Ker je ob morebitni nesreči usklajeno ukrepanje vseh ravni sil zaščite in reševanja še kako nujno, želijo vse tri strani s projektom nadgraditi tudi operativno čezmejno sodelovanje. V njem tako ob partnerstvu različnih agencij in organov s področja zaščite, reševanja ter pomoči, sodelujejo mesta treh držav: Krško, Zagreb in s posavskim mestom pobratena Cernavoda, ki ima prav tako jedrsko elektrarno.

"V tem pogledu bo projekt še okrepil sodelovanje, ki bo usmerjeno zlasti v izmenjavo informacij in dobrih praks s področja zaščite in reševanja. Mesto Zagreb je bilo v projekt vključeno zaradi svoje oddaljenosti od nuklearne elektrarne Krško. Kot glavno mesto je namreč ekonomsko in politično središče in bi bilo kot takšno v primeru nesreče soočeno s številnimi čezmejnimi učinki nesreče, kot npr. sprejem evakuiranih oseb ter prekinitev cestnih in železniških povezav," je povedala direktorica krške občinske uprave Melita Čopar.

Izvedba različnih aktivnosti, ki naj bi vključevale tako predavanje, vaje, kot raziskave, bodo potekale letošnje in prihodnjo leto, v njih pa bodo sodelovali predstavniki vseh institucij s področja zaščite in reševanja ter drugi domači in tuji strokovnjaki.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.