Civilna iniciativa 3ROS-jug: Odziv občine je napad na demokracijo
Danes smo v uredništvo prejeli nov odziv na odpravo gradbenega dovoljenja za prvi odsek južnega dela tretje razvojne osi v Novem mestu. Oglasila se je civilna iniciativa, ki je s tožbo tudi dosegla zaustavitev postopka. "V CI 3ROS-jug z veliko zaskrbljenostjo in razočaranjem spremljamo nestrokoven in povsem neprimeren odziv Mestne občine Novo mesto na odločitev Upravnega sodišča RS, ki je odpravilo gradbeno dovoljenje za odsek hitre štiripasovne tranzitne ceste, ki bi potekala skozi ulice Novega mesta,'' so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.

''Namesto samorefleksije in pripravljenosti na transparenten dialog z javnostjo smo znova priča nevarnemu in manipulativnemu narativu, ki deli ljudi, utišuje stroko in zavaja javnost,'' menijo v CI.
Mateja Jaklič kot predstavnica CI 3ROS-jug MO NM je zapisala, da občina v svojem odzivu na odločbo sodišča ne izkazuje skrbi za pravno državo ali za pravice ljudi, ki da bodo zaradi slabo premišljene trase neposredno prizadeti – ''temveč izraža ogorčenje, ker je sodišče odločilo zakonito in v skladu s svojo vlogo varuha ustavne in zakonske ureditve.'' Zelo zaskrbljujoča je po njenem mnenju tudi izjava, da naj bi ''parcialni interesi peščice posameznikov'' že desetletje prevladovali nad interesi 150.000 prebivalcev regije. Gre namreč, opominja, za 376 podpisnikov tožbe, in občina s tem ''dejansko neposredno napada ljudi, ki branijo svojo ustavno pravico do zdravega življenjskega okolja, do sodelovanja v postopkih in do enakopravne obravnave. S tem župan in občinska oblast ustvarjata nevaren precedens – da se vsakršno opozarjanje na nepravilnosti, škodljive posege in pomanjkljivo zakonodajno podlago označuje kot ovira za razvoj.''
Projekt je zastal zato, ker je bil že v izhodišču slabo pripravljen, okoljsko sporen in družbeno razdiralen, poudarjajo v CI in nadaljujejo:
''Še danes ne vsebuje nobenih alternativnih rešitev, kljub spremenjenim okoliščinam, ki zahtevajo novo presojo vplivov na okolje in bolj vključujočo prostorsko politiko. To ni odgovornost “peščice posameznikov”, temveč investitorja, načrtovalcev in oblasti, ki niso spoštovali strokovnih opozoril in predpisanih postopkov. Zahteve občine, da naj država omogoči prednostno odločanje in preprečevanje pritožbenih postopkov, so neposreden napad na temeljne pravice državljanov, na pravico do pravnega sredstva in na vlogo sodišč kot neodvisne veje oblasti. To ni več le pritisk na nas, krajevne skupnosti in civilno družbo – to je napad na demokracijo.
Zato znova pozivamo:
- k odgovorni in strokovno podprti razpravi o najprimernejši trasi, ki ne bo potekala skozi gosto poseljena območja,
- k spoštovanju odločitev sodišč in pravic vseh državljanov – tudi tistih, ki živijo tik ob načrtovani cesti,
- k sprejemu zdravju neškodljivih mejnih vrednostih hrupa v sodelovanju s stroko in javnostjo in nadalje nove, celostne in vključujoče presoje vplivov na okolje, kot to zahteva zakonodaja in sodna praksa EU.
Skrajni čas je, da prenehamo s poenostavljenim govorom o »razvoju za vse« in se začnemo pogovarjati o razvoju, ki temelji na spoštovanju ljudi, okolja in zakonodaje. Vse drugo vodi v konflikt in dolgoročno škoduje tako ljudem kot skupnosti kot celoti."
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se