»Bomo razvijali le center ali celotno državo?«
Poslanci državnega zbora (pričakovano) niso podprli predloga, da bi Slovenska Bistrica pridobila status mestne občine. Poleg predlagateljev iz SDS predloga niso podprli v nobeni drugi poslanski skupini, niti v NSi. Zadnji občini, ki ji je uspel veliki met in torej imenovanje za mestno občino, je bilo Krško.

Slovenijo oblikuje 212 občin, od tega od lanskega novembra 12 mestnih občin. Pogoji za pridobitev statusa mestne občine so zapisani v Zakonu o lokalni samoupravi. Zakon določa, da se lahko občini dodeli status mestne občine, če je na njenem območju mesto, ki ima najmanj 20.000 prebivalcev in 15.000 delovnih mest, ter da je gospodarsko, kulturno in upravno središče širšega območja. Nadalje mora imeti občina na svojem območju še poklicne in srednje šole ter oddelke visokih šol in fakultet, bolnišnico, omrežje javnih služb, kulturne dejavnosti, športno-rekreacijske objekte …
Ne spoštujemo niti lastnih zakonov ...
A v Sloveniji ne spoštujemo niti lastnih zakonov. Število delovnih mest in prebivalcev namreč izpolnjuje le polovica mestnih občin. Krško je lani novembra pridobilo status, čeprav na območju občine nima bolnišnice, niti 15.000 delovnih mest, presega pa mejo števila prebivalcev, praga glede števila delovnih mest ne izpolnjuje niti Ptuj, Murska Sobota in Slovenj Gradec pa niti pogoja glede števila prebivalcev. Mimo zakonskih določb, a s podporo poslancev, so občine status pridobile. S statusom pa jim je bil omogočen tudi dostop do evropskega denarja.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se