Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Slovenija za delavce iz držav nekdanje Jugoslavije ni več najbolj zanimiva


Mojca Zemljarič
30. 1. 2020, 22.19
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na ptujski območni službi Zavoda za zaposlovanje je ta čas prijavljenih nekaj čez 2.700 iskalcev zaposlitve. Pred desetimi leti (2009) je bila številka skoraj enkrat višja. Takrat je bilo v evidenco vpisanih nekaj manj kot 5.000 brezposelnih.

1580386841_cg_delavci1.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Direktor ptujske območne obrtniške zbornice (OOZ) Ptuj Boris Repič je povedal, da tudi obrtniki na Ptujskem občutijo pomanjkanje delovne sile. „Nekaterih del domači delavci sploh nočejo več opravljati, kar je povezano s prenizkimi plačami. Zraven tega moramo na zadevo pogledati širše skozi demografsko sliko in pomanjkanje mlade delovne sile, ki nas čaka v prihodnjih letih. Zato ptujski obrtniki in podjetniki že danes aktivno iščejo delovno silo v tujini. Zaradi razumevanja jezika, kulture in navad se najbolj obračajo na delavce z območja nekdanje skupne države. V letu 2019 je bilo na območju Sp. Podravja mesečno veljavnih med 1.600 do 1.700 delovnih dovoljenj. Ptujski obrtniki zaposlujejo največ delavcev iz BiH, Hrvaške, Srbije, Severne Makedonije ter Kosova, in sicer v gradbeništvu, kovinarstvu, prevozništvu, gostinstvu in predelovalnih dejavnostih. Gre za poklice gradbinec (preprosta dela pri visokih in nizkih gradnjah), zidar, elektroinštalater, elektromehanik, serviser, voznik, orodjar, varilec, monter kovinskih konstrukcij, kuhar, natakar ... V veliki večini zaposlitev so naši delodajalci s tujimi delavci zadovoljni, zavedajo pa se, da jih morajo za učinkovitejše delo še dodatno usposobiti. Delavcem, ki prihajajo iz bolj oddaljenih držav, delodajalci zagotavljajo tudi bivanje. Veliko je delavcev iz Hrvaške, ki se na delo dnevno vozijo od doma.“

Repič je dodal, da pa Slovenija za delavce iz držav nekdanje Jugoslavije več ni ciljna destinacija. Vse pogosteje se namreč že ozirajo po delu v Avstriji ali drugih evropskih državah, kjer lahko zaslužijo več.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.