Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Vikendaši več ali manj s smetmi „obdavčeni“ povsod po Sloveniji


Mojca Zemljarič
9. 5. 2021, 08.27
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Številni lastniki počitniških hiš (vikendov) v Halozah so nejevoljni, ker za svoje počitniške objekte po novem prejemajo položnice za odpadke.

1620548892_cg_smeti_vikendi_haloze.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Glede na izkušnje iz prakse gre za zgodbo, ki ima vsaj dve plati. Nekateri vikendaši počitniških objektov ne koristijo, zato tam tudi ne ustvarjajo odpadkov in plačujejo nekaj, česar ne potrebujejo. Drugi si na vikendih prirejajo zabave, posledično ustvarijo goro odpadkov (plastični krožniki, kozarci, jedilni pribor, plastenke, pločevinke …), ki jih spotoma proti domu odložijo v ali ob zabojnikih na javnih prostorih, velikokrat je to na pokopališčih.

Čisto mesto vključilo 544 novih uporabnikov

Zakonska podlaga pri obračunu ravnanja s komunalnimi odpadki v nenaseljenih hišah, vikendih ali stanovanjih vzdrži. Zaračunavanje storitev, čeprav je nekateri uporabniki ne potrebujejo in ne koristijo, je legitimno. Obračun dopuščajo državni in občinski predpisi. Če objekt nima posode za smeti, sme koncesionar zaračunati tretjino stroška najmanjšega zabojnika. Na Ministrstvu za okolje in prostor so pojasnili, da strošek za odpadke ne vključuje samo odvoza odpadkov od objekta. „Treba je upoštevati, da storitev zbiranja ne pomeni zgolj praznjenja posode za odpadke, temveč mora izvajalec javne službe v okviru storitve zbiranja zagotavljati tudi storitve, ki niso neposredno povezane s praznjenjem uporabnikove posode za odpadke in kot take težko merljive (zagotavljanje praznjenja zbiralnic ločenih frakcij, zagotavljanje zbiranja s premično zbiralnico, zagotavljanje delovanja zbirnega centra, vzdrževanje infrastrukture za zbiranje).“

Območje v Spodnjem Podravju, kjer je največ vikendov, gre za celotne Haloze in del Slovenskih goric, z dejavnostjo odvoza odpadkov pokriva Čisto mesto Ptuj. V 11 občinah Spodnjega Podravja, kjer opravljajo dejavnost, so v odvoz na novo vključili 544 uporabnikov. „Lastnikom nenaseljenih nepremičnin pošiljamo obvestila o vključitvi v obračun postopoma, saj gre za velik zbir podatkov. Večini uporabnikom so položnice že bile poslane, ne pa vsem, saj pri nekaterih nastajajo posebni pogoji in zahteve, ki jih je treba individualno obravnavati.“

Obračun za smeti v nenaseljenih objektih napoveduje tudi KP Ptuj

Kot smo poročali, se v mestni občini Ptuj, kjer smetarsko dejavnost izvajajo Javne službe Ptuj, ravnanje z odpadki za nenaseljene objekte zaračunava. Uvaja se tudi v občinah, kjer je izvajalec Čisto mesto Ptuj, enak režim za v prihodnje napoveduje še Komunalno podjetje (KP) Ptuj. „Sistema za zbiranje komunalnih odpadkov za vikend hišice, prazna stanovanja in hiše še nimamo vpeljanega, je pa v pripravi,“ je povedal direktor KP Ptuj Janko Širec.

Izogniti se divjim odlagališčem

Stroški s smetmi za nenaseljene objekte od tri do dobrih pet evrov

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.