Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Gorišnica: Z rženo slamo na novo pokrita Dominkova domačija


Monika Levanič
4. 11. 2017, 15.39
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Več kot tri stoletja stara Dominkova domačija v občini Gorišnica, ki velja za eno najstarejših še v celoti ohranjenih panonskih cimpranih hiš, je dobila novo slamnato kritino.

1509810076_ml-dominkova_domačija.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Izvajalec del je bil mojster za prekrivanje slamnatih streh Anton Golnar, s. p., iz Svetega Jurija ob Ščavnici. Zamenjava slamnate kritine je stala okoli 33.600 evrov (z DDV), zanjo je občina pridobila 20.700 evrov državnih oz. evropskih sredstev, preostanek pa je zagotovila sama.

Porabili šest ton ržene slame

Preko tristo let staro cimprano hišo so na novo prekrili z rženo slamo, za streho so je porabili kar šest ton. Na kvadratni meter se namreč potrebuje približno 20 kg ržene slame, nam je pojasnil sin Ivan Golnar, ki vse bolj nadomešča očeta Antona, in še zagotovil, da mora streha zdržati vsaj 25 let. »Njena življenjska doba je lahko daljša oz. krajša, nanjo vplivajo različni dejavniki, kot so vremenske razmere, lokacija – lega strehe, naklon strehe, vzdrževanje … Priporočeno je, da se v objektu, kritem s slamo, živi oziroma se pogosto nekaj dogaja. Vzdrževanja prvih nekaj let skorajda ni. Morda ob velikih neurjih, kot se zadnja leta pojavljajo, je treba slamo malo poravnati ob robovih. Če je potrebno, se nekje na petnajst let pregleda sleme in se ga po potrebi pokrpa.«

Golnarjevi so eni izmed redkih, ki v Sloveniji še obvladajo to staro družinsko obrt. S slamokrovstvom se ukvarjajo polnih 18 let, v njem pa sodeluje vsa družina. Anton skupaj s sinom Ivanom pokriva hiše po vsej Sloveniji, nekaj malega tudi v tujini. Sodelujeta tudi z zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije. »Obnavljajo se spomeniško zaščiteni objekti, kulturni spomeniki. Na leto pokrijemo približno 1.500 kvadratnih metrov streh, odvisno od vremenskih razmer ...«

Stara veščina z veliko ročnega dela

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.