Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ptuj: Drugi nam zavidajo neprecenljivo bogastvo, mi ga hranimo v kleti


Dženana Kmetec
28. 12. 2021, 22.20
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož hrani več kot 600.000 arheoloških predmetov. A bogata kulturna dediščina zaradi pomanjkanja prostora še zdaleč ni primerno predstavljena. Občina je v proračunu za naslednje leto zagotovila skoraj četrt milijona evrov za postavitev depoja odprtega tipa. To bo pomemben korak, a ne celostna rešitev problema, s katerim bi se morala soočiti tudi država. Ker ta očitno nima interesa, na MO Ptuj že razmišljajo o naslednjih korakih, tudi nadaljnji obnovi Dominikanskega samostana, kamor bi lahko ponovno umestili arheologijo.

1640611300_cg_depo_arheologija.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

»Trenutno čakamo na izdajo gradbenega dovoljenja. Po pregledu projekta za izvedbo so potekala usklajevanja s projektantom, tako da je ta dokument sedaj popravljen in usklajen. Vse ostalo je še preuranjeno napovedovati,« so na vprašanja o tem, v kateri fazi je gradnja depoja odprtega tipa, ki bo postavljen na Muzejskem trgu, pojasnili na Mestni občini Ptuj. Ureditev arheološkega depoja je občina iz letošnjega prestavila na naslednje leto.

Čelan predstavnikom države: »Oče, odpusti jim, saj ne vedo kaj delajo!«

Na vprašanje, ali in kaj je leta 2011 obljubil predstavnikom države takratni župan ptujske občine, danes mestni svetnik, Štefan Čelan odgovarja: »Razlog, čemu se arheološke zbirke na nahajajo več v Dominikanskem samostanu, tiči v takratni zahtevi Ministrstva za kulturo, da se moramo s projektom prenove žitnice umakniti iz prostorov Pokrajinskega muzeja Ptuj. Takratna državna sekretarka Damjana Pečnik nam je v imenu ministrstva prišla tik pred izvedbo projekta sporočit, da v državni lastnini ne smemo izvajati nobenih investicij. Na moje vprašanje, kje pa lahko izvedemo načrtovano naložbo v okviru projekta EPK 2012, je s prstom pokazala na Dominikanski samostan in mi v obraz nič kaj prijazno zabrusila, da je tam naša lastnina, v kateri se lahko igramo s svojimi investicijami.«

Čelan dodaja, da je takratna vlada z ministrstvi s figo v žepu pristopila k projektu EPK 2012 in da so očitno iskali vse možne načine, kako preprečiti čim več načrtovanih investicij: »Očitno se Pečnikova ni zavedala, da je s to odločitvijo njeno ministrstvo izselilo Nacionalno arheološko zbirko, ki je brezplačno gostovala v Dominikanskem samostanu, ki je bil in je še danes v lasti MO Ptuj. Zato je takšno izjavo, če je res bila izrečena iz ust sedanjega ministra, potrebno razumeti v duhu Kristusove poslednje izjave na križu, ki glasi: »Oče odpusti jim, saj ne vedo kaj delajo.«

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.