Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ptuj: Bodo dejansko upali podreti tudi znamenito ograjo ob tržnici?


Štajerski Tednik
22. 4. 2018, 09.43
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Projekt nove ptujske tržnice in dogajanje okrog nje, vključno s podiranjem dreves, sta močno razburila velik del ptujske in tudi slovenske javnosti. Preseneča pa dejstvo, da v javnosti niso odkrito nastopili dušebrižniki ptujske kulturno-zgodovinske dediščine, ki jih je sicer ob drugih priložnostih veliko. V okviru prenove tržnice naj bi namreč med drugim podrli tudi znamenito ograjo ob tržnici, delo enega izmed Plečnikovih učencev.

1524390224_cg_trznica.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Ptujčan Jože Maučec, ki je že pozval civilno iniciativo (CI) za zbiranje podpisov za drevesa in se zavzema še za zbiranje podpisov proti rušenju tržnega zgodovinskega zidu ter terase proti cerkvi, je kot predsednik ŠD Center Ptuj, skupaj s podpredsednikom Andrejem Zelenikom, naredil korak dlje. Zoper genocidni projekt na še varovanem območju starega mestnega jedra je podal prijavo na Inšpektorat za kulturo in medije s prošnjo, da ta preveri in ustrezno ukrepa pri (proti) izgradnji nove ptujske tržnice, ki pomeni rušenje sto let stare mestne tržnice z značilno tržno ograjo neprecenljive vrednosti. »S tako zastavljenim projektom se bo uničila prepoznavna Plečnikova „šola“, s tem pa bomo izbrisali Plečnikov pečat v najstarejšem slovenskem mestu,« poudarja Maučec.

„Uničevanje kulturne dediščine za ceno napredka (ki to ni) in v imenu evropskega kapitala (ki nam ga bodo bojda podarili) je kulturno-zgodovinski genocid. Ob vseh storjenih pomanjkljivostih pa je predvsem vprašljivo mnenje in soglasje kulturno-varstvene stroke. Tudi nam to mnenje in soglasje nista dostopna. Odrivanje stroke in zanašanje izključno na mnenje in soglasje tistih, ki so bili plačani za projekt, diši po koruptivnem dejanju. V Ljubljani pod Tromostovjem in Zmajskim mostom, kjer so javna stranišča, ki jih je Snaga skušala narediti dostopna tudi invalidom, za to ni bilo podano soglasje. Na Ptuju kot najstarejšem slovenskem mestu je to možno, in to sredi starega mestnega jedra, ki je sicer kulturno-zgodovinsko zaščiteno. Tudi vi odločate!“ sta med drugim zapisala Jože Maučec in Andrej Zelenik v prijavi na inšpektorat.

Inšpektorat brez podlage za zakonsko ukrepanje

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.