Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

5.000 evrov za majhne kmetije, a do denarja ne bo mogel vsak kmet


Senka Dreu
4. 2. 2020, 22.33
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Prvi podoben razpis je kmetijsko ministrstvo objavilo pred dvema letoma, tokrat je spremenilo oziroma poenostavilo pogoje za pridobitev sredstev preko javnega razpisa. Na območju ptujskega kmetijsko gozdarskega zavoda je 715 kmetij, ki po velikosti in dejavnosti izpolnjujejo pogoje za prijavo na razpis za pomoč za zagon dejavnosti za razvoj majhnih kmetij, znotraj Upravne enote Ptuj pa 216.

1580740466_cg_mali_kmet2.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Slaba stran razpisa: mali kmet potrebuje 7.000 evrov, če jih hoče dobiti 5.000

»Zanimanje za razpis bi ocenil kot srednje, gre za majhne kmetije, ki so bolj ali manj v zatonu, njihovi lastniki pa večinoma niso odvisni od kmetovanja. Veseli pa me, da je država mislila nanje in omogočila, da dobijo vsaj nekaj denarja za nakup kmetijske mehanizacije, ki jo potrebujejo. Kolikor poznam situacijo, bi sicer še bolj potrebovali nove strehe na dotrajanih gospodarskih poslopjih, vendar za to potrebujejo gradbena dovoljenja, ti postopki pa se vlečejo in še dragi so,« razlaga ptujski kmetijski svetovalec Ivan Brodnjak.

»Pričakujem, da se bo na razpis prijavila slaba polovica upravičencev, na Ptujskem torej nekje 90 do 100. Vedeti pa je treba, da kandidat potrebuje 7.000 evrov, če jih hoče dobiti 5.000, kar je za marsikoga (pre)velika vsota denarja. Naj pojasnim na primeru: nekdo se bo prijavil na razpis, ker bo hotel kupiti kmetijski stroj. Zanj bo po prejemu odločbe o dodeljeni pravici prejel 3.500 evrov, preostalih 1.500 pa po izvedbi zastavljenega poslovnega cilja. Poleg tega 22-odstotnega DDV ni med upravičenimi stroški. Super je, da so postopki pri tem razpisu v primerjavi z ostalimi bistveno enostavnejši, še vedno pa vidim dve večji oviri, zaradi katerih zanimanje za razpis ni večje, in sicer omenjeno pridobivanje gradbene dokumentacije za obnove streh na hlevih in neupoštevanje davka na dodano vrednost.«

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.