© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Najbolj brano tedna
Čas branja 2 min.

V tej gorenjski občini gre staršem za novorojenčka skoraj 1300 evrov


D.K.
20. 7. 2025, 05.46
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ob poplavi vesti je včasih dobro osvežiti spomin. Kateri članki so v zadnjem tednu pritegnili največ pozornosti našega bralstva? Mogoče je kakšen od zvestih bralcev kakšno pomembno vest tudi spregledal.

novorojenček, otrok
Profimedia
Fotografija je simbolična.

8000 evrov za novorojenčka? Ta občina presega vse meje radodarnosti

Če je v Sloveniji 1000 evrov visoko darilo občine ob rojstvu otroka, so na Hrvaškem nekatere občine bistveno bolj radodarne. V eni od tamkajšnjih občin za novorojenčka namenijo kar 7.963 evrov in tudi za drugega otroka navržejo podobno vsoto. V Sloveniji novopečeni starši prejmejo največ v Bohinju in Moravskih Toplicah. V gorenjski občini za vsakega novorojenčka prispevajo 1,277,72 evra, znesek v višini minimalne plače. V prekmurski občini pa mladim družinam ob rojstvu otroka pomagajo s 1.200 evri. Večina občin staršem podari med 200 in 300 evri. 

Kaj morate vedeti o oskrbi na domu in kdaj bo na voljo

Pravica do dolgotrajne oskrbe na domu omogoča, da uporabniki prejemajo storitve pomoči pri osnovnih in podpornih dnevnih opravilih ter zdravstvene nege na svojem domu. Obseg storitev je odvisen od kategorije, v katero je uporabnik uvrščen, in znaša od 20 do 110 ur mesečno. Upravičenec v prvi kategoriji bo mesečno prejel 20 ur dolgotrajne oskrbe na domu, v peti kategoriji pa 110 ur, je navedlo ministrstvo za solidarno prihodnost. Gre za pomoč pri osnovnih dnevnih opravilih, pomoč pri podpornih dnevnih opravilih in za zdravstveno nego. Večji del mreže za izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu bo vzpostavljen med poletjem. Tako bo jeseni pravica lahko v polnosti zaživela tudi na terenu.

Kako do zdravnika v Sloveniji – od klasičnih poti do aplikacije zVEM

Dostop do zdravniških storitev se v Sloveniji hitro spreminja in vzporedno s časom tudi napredno digitalizira. Kljub številnim možnostim se marsikomu zatakne v postopku, kako najlažje in učinkovito pride do pregleda pri zdravniku. Danes imamo več poti do zdravnika kot kadar koli prej – ali poznate vse?

V rokah Slovencev več kot 85.000 pušk in 45.000 pištol

Količina orožja v rokah državljanov v posameznih evropskih državah je zelo raznolika, a podatki kažejo, da smo Slovenci po oboroženosti v zgornjem delu držav. Število kosov orožja pri nas se namreč že leta vztrajno povečuje, na dan 11. junija pa je bilo v Sloveniji v zakoniti lasti fizičnih oseb slabih 166.000 kosov orožja. Daleč največ orožnih listov je seveda izdanih za lov, s tem pa je za to dejavnost registriranega tudi največ orožja.

Lani v Sloveniji 85 smrti, povezanih z neželenimi učinki zdravil

V letu 2024 je Javna agencija Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) prejela 2605 novih poročil o domnevnih neželenih učinkih zdravil (dNUZ), kar je 8 (0,3 odstotka) poročil manj kot v letu 2023. Ob tem so prejeli 643 nadaljnjih poročil (dodatne informacije k že prejetim poročilom), kar je 22,9 odstotkov manj kot v letu 2023.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.