Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Sevnica ostala brez logopedinje: "Prikrajšani bodo otroci!"


Besedilo in fotografije: Pavel Perc
10. 9. 2009, 00.00
Posodobljeno
11. 09. 2009 · 11:21
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

omizje_okrogle_mize.jpg
Omizje okrogle mize o predšolskih otrocih.

Sevniški občini se očitno ne zdi nujno potrebno delo logopedinje v vrtcih in na šolah, zato ni soglašala, da bi  potem, ko je dala 1. septembra odpoved dolgoletna uspešna logopedinja Nataša Umek, sevniški otroški vrtec Ciciban ponovno razpisal to delovno mesto. Logopedov v Sloveniji že tako primanjkuje, dobrih še toliko bolj!

"Kaj je manjše zlo, ali iskati tega logopeda ali svetovalnega delavca, po katerem je bila tudi izražena potreba ali čakati, da logopeda zaposli zdravstveni dom!? Vse se da zagotoviti, če so sredstva," je menil sevniški župan Srečko Ocvirk na včerajšnji okrogli mizi o predšolskem varstvu, ki jo je pripravil Ženski forum sevniške območne organizacije socialnih demokratov.

Predsednica foruma Stanka Žičkar je poleg župana za omizjem pozdravila še podžupanjo Bredo Drenek Sotošek, ravnateljici boštanjske in krmeljske osnovne šole, Vesno Vidic Jeraj in Gusto Mirt ter direktorico sevniškega vrtca Vlasto Fele in druge predstavnice vrtca in sevniške osnovne šole Sava Kladnika.

Župan je spomnil, da je od več kot 700 predšolskih otrok v sevniški občini vključenih le 65 odstotkov, v Sloveniji pa je povprečje njihove vključenosti kar 84 odstotkov! Opozoril je še, da starši plačujejo le 23 odstotka programa za svoje otroke v vrtcih, da občina namenja samo za ta nadomestila letno okrog 1,6 milijona evrov.

direktorica_zd_sevnica_vladka_tomsic_in_zupan_srecko_ocvirk.jpg
Direktorica ZD Sevnica Vladimira Tomšič in župan Srečko Ocvirk.

Tomšičeva je seznanila omizje z nekaterimi zanimivimi podatki iz Zdravstvenega statističnega letopisa za Posavje za leto 2007, ki ga je izdelal novomeški Zavod za zdravstveno varstvo, in opozorila na izrazit porast samomorilnosti v sevniški občini. Zaskrbljujoče je, da beležijo negativni koeficient naravnega porasta, da nataliteta v Posavju (8,39) še nekoliko zaostaja za slovenskim povprečjem (9,84), nekoliko bolj razveseljivo pa je, da od leta 2004 do 2007 v krški in sevniški občini ni umrl noben dojenček, medtem ko hladna statistika beleži v brežiški občini štiri smrti dojenčkov.

Glede zaposlitve logopeda pa je direktorica Tomšičeva povedala, da zdravstvenemu domu po normativih pripada le 0,25 logopeda in da bi ga takoj zaposlili, če ga bi plačala občina. Feletova je menila, da bodo logopedinjo, ki je letno obravnavala 110 otrok v vrtcu, zelo pogrešali. Podobnega mnenja je Jerajeva, ker je logopedinja prihajala tudi na boštanjsko šolo. "Prikrajšani bodo otroci. Govornih motenj pri otrocih je kar dosti," pravi ravnateljica Jerajeva. Njena kolegica Mirtova pa se je zahvalila občini in županu za pomoč pri reševanju prostorske stiske predšolskega varstva v Krmelju.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.