Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Vode primanjkovalo zaradi zamašene vrtine


Besedilo in fotografije: R. N.
10. 11. 2011, 06.55
Posodobljeno
13:48
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_8033.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
IMG_8033
img_8038.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Vodja enote vodooskrbe na komunali Istok Zorko.
img_8041.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Janez Rogelj trdi, da so težave z oskrbo s pitno vodo nastale zaradi zamašene vrtine v Dolenjskih Toplicah.

Zaradi pereče problematike oskrbe s pitno vodo v občini Dolenjske Toplice je župan Jože Muhič včeraj sklical posvet, ki so se ga udeležili nekateri strokovnjaki s področja vodooskrbe. Želeli so ugotoviti, zakaj je poleti prišlo do velikega pomanjkanja pitne vode. Kot trdi Janez Rogelj s podjetja Geo-hidro, ki je specializirano za raziskovanje aplikativnih projektov zajema podzemnih pitnih, tehnoloških, termalnih in mineralnih vod, so težave nastale zaradi zamašenih rež v vrtini v Dolenjskih Toplicah, od koder črpajo voda.

»Na to sklepam, ker so imeli podobne težave tudi v Šentjurju pri Celju in Kostanjevici na Krki. Seveda pa je potrebno mojo tezo tudi potrditi, zato predlagam, da se vrtino pregleda s kamero in tako ugotovi, ali je vrtina zamašena na filtrnih ceveh ali je zamašena v širši okolici. Nato se določi postopek, kako stanje izboljšati. Hkrati tudi predlagam, da občina začne razmišljati, kako bi količino prečrpane vode v tej vrtini zmanjšali, drugače se bo čez nekaj let zadeva lahko ponovila,« je povedal Rogelj.

Občina Dolenjske Toplice je namreč skupaj z novomeško Komunalo, ki upravlja vodovodni sistem, poleti z veliko težavo zagotavljala zadostne količine pitne vode. Nivo vode na črpalko je v vrtini v Dolenjih Toplicah vztrajno upadal, zato je bilo potrebno vodohran na Cvingerju polniti z avtocisternami, kasneje pa so naredili tudi provizorično vodovodno povezavo med Malim Rigljem in Bušincem, s katero se vodohran na Cvingerju sedaj polni z vodo iz vrtin v Starih žagah.

»Stanje je trenutno stabilno glede na težave, s katerimi smo se poleti ukvarjali. Celotna občina se oskrbuje z vodovodnega sistema Stare Žage, kjer je vode dovolj, vendar jo lahko v občino spravimo le osem litrov na sekundo, zato še vedno pomaga tudi stari vodni vir pri bazenu. Računamo, da provizorij ne bo daljši od enega leta, obstaja pa nevarnost zamrznitve v zimskem času, če bi se temperature spustile pod minus petnajst stopinj Celzija. Predvsem v primeru okvar vodovodnega omrežja, ko bi bili prisiljeni zapreti vodo, kar bi pomenilo, da bi občani ostali brez pitne vode,« je  dejal vodja enote vodooskrbe na Komunali Istok Zorko, ki se je strinjal s predlogom Roglja, da se opravi pregled vrtine.

Ob tem je še dodal, da bi zaradi sanacije črpalke morali popolnoma zaustaviti njeno delovanje, kar bi pomenilo, da bi bilo manjkajoči del vode potrebno dovažati z avtocisternami.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.