Otvoritev senzorne sobe v vrtcu Metlika




V Otroškem vrtcu Metlika smo v torek, 15. decembra, uradno otvorili senzorno sobo. Za povabljene goste smo v dopoldanskem času pripravili kratek program, v katerem so sodelovali otroci in zaposleni delavci vrtca. Popoldan pa smo za otroke in starše pripravili različne delavnice ter jim ponudili na bazarju ročno izdelane izdelke vzgojiteljic našega vrtca.
Za ureditev senzorne sobe smo se odločili, ker se zavedamo, da nova spoznanja v vzgoji in izobraževanju terjajo od pedagoških delavcev spremenjen pristop pri delu z otroki. Predvsem si želimo dvigniti kvaliteto dela s ciljno usmerjenimi dejavnostmi ter omogočati optimalen napredek in izboljševati kakovost življenja ter samostojnost vseh otrok. Zgodnji obravnavi otrok, ne samo tistim s posebnimi potrebami, v današnjem času pripisujejo vedno večji pomen. Kar je zamujeno v zgodnjem obdobju, je težko nadomestljivo kasneje oz. je za to potrebno veliko več truda.
V našem vrtcu imamo trenutno 7 otrok, ki na podlagi odločbe o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami potrebujejo specialno pedagoško obravnavo in dodatno strokovno pomoč. Zaznali smo, da je otrok, ki bi potrebovali dodatno podporo pri učenju ter premagovanju različnih ovir še veliko več. Strokovnjaki so ugotovili, da otrokom, ki imajo motnjo občutenja in zaznavanja dražljajev, lahko pomagamo z različnimi pripomočki in z usmerjenimi dejavnostmi. Procesi senzorne integracije se pri dojenčku in kasneje pri otroku razvijajo postopno, preko igre in ob različnih aktivnostih.
Senzorno sobo smo opremili tako, da je primerna za vsakega otroka, ki potrebuje majhen ali malo večji korak na poti k boljši kvaliteti življenja in samostojnosti. Je prostor, kjer bodo otroci lahko raziskovali s svojimi čutili, pridobivali izkušnje o pomenu občutkov ter razvijali svoje senzomotorične funkcije. Pomembno je tudi, da se bodo v njej otroci počutili varno in udobno. Živimo namreč v svetu, polnem raznovrstnih dražljajev, na katere se različno prilagajamo in odzivamo. Tudi odrasli in ne samo otroci imamo občasno težave pri predelavi množice informacij in čutnih dražljajev, ki vsakodnevno vplivajo na nas. Hiter tempo življenja nam pogosto ne dopušča časa za sprostitev.
Dela smo se lotili tako, da smo najprej izbrali primeren prostor. Nekdanja pisarna, ki je ločena od zunanjih fizičnih dražljajev, je bila ustrezna izbira. Pri začetnem urejanju prostora sta bila najbolj aktivna hišnik Tone Plesec in Robert Željko. Šivilja Melita Kajin je poskrbela, da je sobica zelo lično oblazinjena in vse kar se je sešiti dalo, je mojstrsko sešila in uredila. Za električno napeljavo je skrbno poskrbel Aleš Tudjan. Hodnik sta čudovito poslikali vzgojiteljici Lucija Hribljan in Mateja Vidmar. Sobo smo s pomočjo donatorskih in lastnih sredstev uspeli osnovno urediti. Skušali smo izbrati opremo, ki bo vzpodbujala različna čutila. Res je, da smo šele na začetku. Vendar vsak začetek ponuja različne možnosti in na nas je, da odkrijemo, kaj vse še nam lahko nudi sam prostor in koliko opreme bomo še potrebovali. V naš projekt smo vložili veliko truda, veseli smo, da smo danes lahko pokazali rezultate našega dela.
Ob tej priložnosti se želimo iskreno zahvaliti vsem, ki so nam do sedaj na različne načine pomagali pri pripravi in ureditvi sobe, nam podarili dobitke za srečelov in blago za blazine.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se