Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

V Šentjuriju na Dolenjskem spominska zbirka Toneta Pavčka


8. 2. 2015, 00.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V večnamenskem objektu v Šentjuriju pri Mirni Peči na Dolenjskem bodo v sklopu praznovanja kulturnega praznika v nedeljo odprli spominsko zbirko pesnika in rojaka Toneta Pavčka. Stalno razstavo sta zasnovala literarni zgodovinar Marijan Dović in novomeški arhitekt Jurij Kocuvan.

Z mirnopeške občine so sporočili, da želijo s Pavčkovo spominsko zbirko poudariti in ohraniti pesnikovo povezanost z domačim krajem ter hkrati opozoriti na pomen njegove literature.

Šentjurski večnamenski objekt so s pomočjo evropskega kmetijskega sklada oziroma v okviru projekta urejanja vaških jeder in naselij zgradili lani. Pomemben del objekta in njegove arhitekturne zasnove je povezan s postavitvijo Pavčkove spominske zbirke. To pa so zasnovali kot poklon pesniku in hkrati rojaku, ki je ljubil svoj rodni kraj, so povedali na občini.

Razstavo so postavili v sodelovanju s pesnikovo družino, ki je mirnopeški občini podarila večino pesnikovih osebnih predmetov, portretov in drugega gradiva. Dopolnili so jo tudi s podarjenimi knjigami, ki so jih prispevala številne založbe, knjižnice ter druge ustanove, so še sporočili iz Mirne Peči.

Tone Pavček, pesnik, prevajalec, esejist in urednik, se je leta 1928 rodil v Šentjuriju na Dolenjskem in tam živel do svojega 16. leta. V Mirni Peči je obiskoval tudi prvi razred osnovne šole, nato pa so ga prešolali v Ljubljano, kjer je kasneje tudi živel in ustvarjal. Umrl je leta 2011.

Na Dolenjsko se je rad vračal, občina Mirna Peč pa mu je leta 2000 podelila naziv častnega občana. V Šentjuriju so predlani odkrili Pavčkovo spominsko obeležje, po njem se imenuje tudi tamkajšnja osnovna šola.

Pavček je bil med letoma 1986 in 1990 poslanec slovenske skupščine in je na množičnem zborovanju na Kongresnem trgu v Ljubljani leta 1989 prebral tako imenovano Majniško deklaracijo, ki so jo podpisali Društvo slovenskih pisateljev, Slovenska demokratična zveza, Slovenska kmečka zveza, Slovensko krščansko socialno gibanje in Socialdemokratska zveza Slovenije.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.