Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

V muzeju Krško na ogled tudi izgubljeni zaklad


R. Ž.
15. 10. 2015, 13.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

razstava_krsko_10.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
RAZSTAVA KRSKO 10
razstava_krsko_0001.jpg
R. Ž.
Areheologinja Mija Topličanec je leta 2003 izkopala čisto pravi zaklad. (Foto: R. Ž.)

V Mestnem muzeju Krško je na ogled gostujoča razstava Posavskega muzeja Brežice z naslovom Neviodunum, rimsko mesto ob reki Savi. V torek je muzej za obiskovalce načrtoval ogled ostankov enega od štirih najpomembnejših rimskih mest na Drnovem, a je načrte prekrižalo slabo vreme. Zato pa so v prostorih muzeja obiskovalci poslušali kratko predavanje arheologinje Mije Topličanec z Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije in vodje ljubljanske enote zavoda Borisa Vičiča.

Predstavila sta zgodovino zadnjih izkopavanj in najdb, predvsem pa želje arheologov, da bi vsaj del Drnovega zaščitili z odlokom in mu podelili status kulturnega spomenika. Obiskovalci so si pod strokovnim vodstvom avtorice razstave in kustosinje Posavskega muzeja Brežice Jane Puhar ogledali razstavljene eksponate, ki bodo sicer na ogled vse do junija prihodnje leto.

Z razstavo Neviodunum, rimsko mesto ob reki Savi, v krški občini prvič predstavljajo bogato arheološko gradivo z enega najpomembnejših rimskodobnih najdišč v tem prostoru. Zato bo muzej tudi v bodoče pripravil številne dogodke na to temo. Načrtujejo predavanja, med drugim tudi o tem, kako je rimski pravni red vplival na današnjo družbo. Tako bo 19. novembra Marko Kambič s Pravne fakultete v Ljubljani predaval prav o vplivu rimskega pravnega reda na današnjo pravno ureditev. Prihodnje leto se bodo osredotočili na izkopavanja in pomembnost ohranjanja popularizacije zgodovinske dediščine. K ogledu razstave pa bi radi pritegnili tudi šole.

Na razstavi je mogoče videti najdene predmete vsakdanje rabe, kamor sodita tudi obleka in nakit. Tako predstavljajo več artefaktov, ki so bili deli noše tedanjega časa – zapestnice, gumbe, zaponke, pasne spone, uhane. Videti je mogoče rekonstrukcijo grobnice iz kamnitih plošč ter slikovno gradivo z izkopavanja zidane kamnite grobnice, pa tudi zaklad, ki ga je nekdo shranil v lončeno posodo in jo zakopal. Vanjo je skril prek 900 srebrnikov ter dragocen srebrn nakit. Zaklad je bil izkopan leta 2003, pri raziskavah ob gradnji avtocest.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.