Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Samorastniki so se spet našli v Trebnjem


I. V.
14. 6. 2015, 10.50
Posodobljeno
15. 06. 2015 · 07:32
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

20150613_00311_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
20150613_00311
20150613_00363_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Udeleženci 48. tabora z ministrico Julijano Bizjak Mlakar.
20150613_00349_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Sodelujoče slikarje je predstavila kustosinja Andrejka Vabič Nose. (Foto: I. Vidmar)

Sinoči so v Trebnjem odprli 48. tabor likovnih samorastnikov, na katerem sodeluje devet samoniklih likovnikov iz Brazilije, Srbije, Slovaške, Romunije in Slovenije - Desanka Petrov Morar, Nataša Prestor, Vojkan Morar, Ana Knjazovic, Nataša Knjazovic, Waldomiro de Deus Souza, Lourdes de Deus Souza, Mariana Mihut in Darja Lovak. Tabor, ki bo v Trebnjem potekal do 20. junija, je odprl mirnski župan Duša Skerbiš, osrednja govornica je bila ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar, sodelujoče slikarje pa je predstavila kustosinja Andrejka Vabič Nose. Ob odprtju je nastopil komorni orkester Glasbene šole Trebnje.

Ministrica Julijana Bizjak Mlakar je v svojem govoru poudarila, da zaradi bogate ustvarjalnosti na kulturnem področju ni pomembna le vrhunska likovna umetnost, ki jo običajno pojmujemo kot poklicno poslanstvo izbranih, na akademijah šolanih posameznikov, ki sledijo mednarodno uveljavljenim trendom, nemalokrat določenim tudi s kapitalom velikih zbirateljev in kuratorjev, ampak tudi ustvarjanje tistih, ki to počno  v prostem času, potem ko opravijo delo, ki služi preživljanju.

Letošnji tabor je posvečen medgeneracijskemu sodelovanju, saj so prireditelji nanj povabili družinske pare - iz Brazilije moža in ženo Waldomira de Deus Souzo, Lourdes de Deus Souza, iz Srbije in Slovaške  mati in hči Ano in Natašo Knjazovic in iz Srbije mati in sina Desanko Petrov Morar in Vojkana Morarja. Gre za družine, kjer se ustvarjalnost prenaša od partnerja na partnerja ali iz roda v rod, saj imajo tudi ostale udeleženke likovno ustvarjanje v svojih koreninah.

Poleg ustvarjalnega dela udeležence tabora čaka še kup obveznosti - danes dopoldne so pripravili srečanje ob jutranji kavi in pogovor z umetniki, v torek bodo ob 8.30 obiskali udeležence Malega likovnega tabora v galeriji, ob 15.30 pa bodo odprli razstavo del Malega likovnega tabora v Deželi kozolcev v Šentrupertu. V soboto bodo ob 10. uri s predajo likovnih del galeriji in tabor uradno zaključili.

Udeleženci tabora bodo ustvarjali v Galeriji likovnih samorastnikov do petka vsak dan od 9. do 12. in od 14. do 19. ure, le v sredo, 17. junija, od 9. do 12. ure. V času tabora je obisk galerije in spremljevalnega programa za obiskovalce brezplačen.

Zgodovina mednarodnega tabora likovnih samorastnikov sega do leta 1968, ko je tedanja občinska zveza kulturnoprosvetnih organizacij v Trebnjem pripravila tabor slovenskih naivnih umetnikov, ki se je kasneje razvil v jugoslovansko in mednarodno prireditev, na kateri so v preteklosti sodelovali številni samorasli umetniki iz Evrope, Amerike, Azije in Afrike.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.